Savunma

“Altay Tankı için 18 ay süre hâlâ geçerli”

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, CNN Türk’te yapılan programda, çok tartışılan Altay Tankı hakkındaki soruları yanıtladı. Demir, Altay Tankı için motor konusunda farklı girişimlerin olduğu ancak bu şirketlerin yurtdışı müdahalesi ile vazgeçirildiğini söyledi.

Prof. Dr. İsmail Demir, “Biz sürekli bir arayış içindeyiz. Örneğin transmisyon ve motor konusunda destek için anlaşılan 2 firma vazgeçirtildi. İkinci firma 500 bin Euro yakmak zorunda kaldı. Bu nedenle hem içimize döndük. Hem de Güney Kore için mutabakat için görüşmeler yapılıyor. Güney Kore’nin de vermemesi için çok baskı yapıldı. İki yıldır salgın nedeniyle bir çok görüşme aksadı. Üzerinde çalışıyoruz. Güç grubunu verecek ülkeye önce “nedir sizin derdiniz” diye soralım sonra içeriye dönelim.” dedi.

Altay gelmezse…

Demir, Altay tankının geç kalması nedeniyle bir sorun yaşanmayacağını söyledi. “Öldük bittik diye bir şey yok. Önce M60’ları İsrail modernize etti. Şimdi biz bu tanka, Leopar’a Altay’ın sistemlerini entegre ettik. O nedenle Altay’ın gelmesine kadar arada boşluk olmayacak” dedi.

18 ay süresi hâlâ geçerli

Süreçle ilgili olarak “18 ay süresi hala geçerli. Motor geldiği an süre başlar. Altay Tankı BMC’nin değil Türkiye’nin tankı. Projenin sahibi Savunma Sanayi Başkanlığı. Örneğin Arifiye tesisleri üretim için BMC’ye kiralandı. Katar sadece projede yüzde 49 ortak. Koyduğu para 50 milyon dolar. Ancak sonrasında projenin sonuna bir sıfır daha ekleyeceğiz”

Demir ayrıca “Altay gelince belki de insansız, uzaktan komuta edilen, çok daha çevik tanklar da gelecek” diye konuştu.

Dört savunma şirketi yabancı ortaklı

Demir, Türkiye’de 4 yabancı savunma şirketinin yabancı ortaklı olduğunu söyledi. Bu ortaklıklar hakkında Demir “Bunun oranı bellidir. Yabancı yönetim kurulu üyesi projelerin tamamını görmez” bu önemli bir konudur” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala