Savunma

Gece motorlu yamaç paraşütüyle kaçacaklardı TB2 vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri, uzun süredir terör örgütü PKK’nın elindeki rehineleri kurtarmak üzere Kuzey Irak’ta Gara bölgesine bir operasyon yaptı. Çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda ne yazık ki rehine 13 vatandaşımız şehit oldu. Ayrıca operasyon timinden de 3 askerimiz şehit oldu.

Bölgeyi izleyen SİHA’lar, Gara’dan gece motorlu yamaç paraşütü ile kaçmaya çalışan 3 teröristi tespit etti. Yoldan havalanmak üzere hazırlık yapan teröristler, Bayraktar TB2 SİHA’dan atılan mühimmat ile etkisiz hale getirildi.

Böylelikle TB2 vurduğu S-300’lerden hareketli araçlara, terör mevzilerinden radar sistemlerine kadar farklı hedeflere motorlu yamaç paraşütünü de eklemiş oldu.

Son dönemde terör örgütü PKK ve kolu YPG yoğun olarak motorlu yamaç paraşütü kullanmaya başlaması güvenlik güçleri tarafından dikkatle takip ediliyor. Alçaktan uçabilen, iniş kalkış için bu olayda görüldüğü gibi yol veya küçük bir düzlüğün yeterli olduğu alanları kullanan motorlu yamaç paraşütleri bölgede askerimiz ve güvenlik kuvvetleri için önemli bir risk oluşturuyor.

BİR ÇOK BÖLGEDE UÇUŞ YASAK

Alınan önlemler arasında motorlu veya motorsuz yamaç paraşütü uçuşlarına riskli bölgelerde yasak getirildi. Güvenlik güçleri ayrıca ikinci el malzeme satışlarını da çok dikkatli izliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala