Savunma

Fransa Lübnan’a 3 adet Mistral LHD gönderiyor

Lübnan’ın başkeni Beyrut’ta yaşanan liman patlaması faciasının yaraları sarılmaya çalışılırken, dün ülkeyi ilk ziyaret edenlerden biri de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olmuştu. Fransa bugün de Lübnan’a yardım için 3 adet Mistral LHD tipi gemi gönderme kararı aldı.

Halen Fransız Donanması’nda 5 adet Mistral LHD bulunuyor. Fransa bir dönem Rusya ile 2 adet Mistral satışı konusunda anlaşmış ancak Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından başlayan ambargo nedeniyle bu anlaşma hayata geçirilememişti. Gemiler, daha sonra Mısır’a satıldı.

GEMİLER KARAYİP DENİZİ’NDE 

Fransız Mistral gemileri halen Karayip Denizi’nde. Gemiler bölgedeki Fransız sömürge topraklarında koronavirüs ile mücadelede sağlık ve malzeme desteği sağlıyor. Çok maksatlı amfibi hücum gemisi olan LHD üzerinde 16 adet NH90 genel maksat veya Tiger taarruz helikopteri, 70 adet tank veya askeri aracı, 450 tam teçhizatlı askeri taşıyabiliyor. Barış zamanında ise 69 yataklı tam donanımlı hastane ile Mistral hizmet verebiliyor.

TCG ANADOLU BENZER GÖREVLERDE KULLANILACAK

Türk Deniz Kuvvetleri için inşa edilen TCG Anadolu, benzer görevlerde kullanılabilecek. Gemi barış zamanında doğal afet veya felaketlerde Türkiye’nin yardım elini dünyanın farklı noktalarına taşıyacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap