Savunma

Fedai İHA’ları avlayacak

Günümüzde İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemleri, küçük boyutları, ucuzluğu ile büyük ordulara ciddi zarar verebiliyor. İHA’ları tespit ve yok etmek için farklı sistemler geliştiriliyor. İşte onlardan biri de HAVELSAN’ın Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi.

İlk defa Ankara’da gerçekleştirilen 3’üncü Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde tanıtılan sistem, 3 Boyutlu Radar, Guard 21 Elektro-Optik Sistemi, LİDAR, RF Almaç, Akustik Dedektör, RF Karıştırıcı, HPEM İHA Savunma, FEDAİ İntihar İHA’dan oluşuyor. Sistemin kalbi ise Komuta Kontrol Sistemi.

HAVELSAN, Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi ile <10 santimetre kanat açıklığına sahip Micro İHA’lardan, 10 metre kanat açıklığına sahip Taktik İHA’lara kadar geniş yelpazedeki insansız sistemleri tespit etmeyi amaçlıyor.

Sistemde bulunan 3 Boyutlu Radar aracılığıyla 6 kilometre menzilden İHA tespiti yapabilen HAVELSAN; RF Algılayıcı ile 5 kilometre, RF Algılayıcı ile 5 kilometre, Guard 21 Elektro-Optik Sistemi ile 2-3 kilometre, LİDAR ile 1.5 kilometre ve Akustik Sistem ile ise 200-500 metreden hedef tespiti gerçekleştirebiliyor.

İster uzak, ister yakın

Yine şirket; FEDAİ İntihar İHA ile 40 kilometre, RF Jammer ile 2-3 kilometre ve HPEM İHA Savunma Sistemiyle ise 100-300 metreden soft/hard-kill imha görevlerini icra edebiliyor.

Bu kapsamda Transvaro şirketiyle iş birliği yapan HAVELSAN, sistemde bulunan bütün tespit unsurlarını, geliştirmiş olduğu komuta kontrol sistemi aracılığıyla bir araya getiriyor. İmha konusunda ise Soft-Kill olarak RF Karıştırıcı kullanan HAVELSAN, Hard-Kill imha unsuru olarak kullandığı FEDAİ İntihar İHA’sı ile muadillerinden ayrılıyor. Sistemin en önemli unsurlarından birisi olan FEDAİ İntihar İHA, hedef İHA ve/veya İHA’ların imhası amacıyla harp başlığı taşıyabildiği gibi ağ atma yeteneğine de sahip.

40 kilometre menzil, 1 saat havada kalış

Transvaro şirketi tarafından geliştirilen FEDAİ İntihar İHA Sistemi; 100 kilometre/saat hıza, 500 metre servis irtifasına, 40 kilometre menzile, 1 saat havada kalış süresine, 1.5 kilogram ağırlığındaki bilye parçacıklı harp başlığına, değiştirebilir arayıcı başlıklara ve düşük akustik ize sahip.

Modüler bir yapıya sahip Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi, hedeflerin imhası amacıyla elektromanyetik silah ve uzaktan komutalı silah sistemleriyle de donatılabiliyor.

Sistemin kalbi niteliğindeki HAVELSAN üretimi Komuta Kontrol Sistemi ise tek/sürü tabanlı İHA, İKA, İSA operasyon desteği özelliğine sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap