Savunma

“Önce F-35 ve Patriot’ları ön koşulsuz verin”

Son günlerde ortaya atılan konuların başında Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemini savaş nedeniyle Ukrayna’ya verilmesi geliyor. Bu adıma Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan cevap geldi. Altun, F-35 ve Patriot’ları ön koşulsuz verilmesini talep etti.

Geçtiğimiz günlerde ABD Dış İstihbarat Birimi CIA’in eski yöneticisi Paul Kolbe Wall Street Journal’a bir makale yazarak “Türkiye, S-400’leri Ukrayna’ya versin, ABD’de de Türkiye’ye F-35 versin.” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuyla ilgili olarak Wall Street Journal’a bir açıklama yaptı:

“Avrupa Birliği üyeliğini stratejik bir hedef olarak gören ve NATO üyeliğinden gurur duyan Türkiye, Batı’dan hak ettiği muameleyi görmeyi beklemektedir. İlişkiyi onarmak için gayrı resmi teklifler değil, güven artırıcı önlemler alınmalıdır. Sayın Kolbe’nin argümanını geliştirmek için Batı’nın yapması gereken, F-35 savaş uçaklarını ve Patriot bataryalarını ön koşulsuz Türkiye’ye teslim etmektir” dedi. 

Türkiye S-400’leri Ukrayna’ya verip F-35’leri alabilir mi?

Altun, diğer yandan Türkiye’nin Batı’nın tüm engelleme çabalarına rağmen, halihazırda Ukrayna’nın da envanterinde yer alan Bayraktar silahlı insansız hava aracını tasarlayıp ürettiğini belirterek, “Örneğin Kanada, Türkiye’ye silah satışını engellemiştir. Ancak NATO müttefikleri arasındaki savunma iş birliğinin manasız bir şekilde politize edilmesi, Türkiye’nin yabancı devletlere bağımlılığını azaltmış ve Türk şirketlerini yenilik yapmaya sevk etmiştir” ifadelerini kullandı.

Altun, 70 yıllık NATO müttefiki ve birçok kritik bölgede istikrar sağlayıcı bir aktör olan Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesinin Batı’nın ve özellikle ABD’nin sorumluluğunda olduğunu vurguladı. Ukrayna krizinin, Türkiye’nin stratejik önemini hafife alan, NATO’nun ‘beyin ölümü yaşadığını’ iddia eden ve ulusal sınırların artık tartışma konusu olmadığını sananların yaptığı jeopolitik okumaların yanlışlığını ortaya koyduğunu belirten Altun, “Avrupa Birliği üyeliğini stratejik bir hedef, NATO müttefikliğini gurur vesilesi olarak gören Türkiye, Batı’dan hak ettiği desteği görmeyi beklemektedir. Bu ilişkiyi onarmak için sözde gayri resmi teklifler değil, güven artırıcı adımlar gerekmektedir. Söz konusu yazıdaki öneri üzerinden açıklamak gerekirse, Batı’nın bugün yapması gereken, F-35 savaş uçaklarını ve Patriot bataryalarını ön koşulsuz olarak Türkiye’ye teslim etmektir” diye konuştu.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala