Savunma

Ermenistan Büyükelçiliği istedi, İngiliz şirket hemen durdurdu

En son Azerbaycan-Ermenistan arasındaki 2.Dağlık Karabağ Savaşı’nda stratejik bir rol oynayan Bayraktar TB2’ler için yeni bir ambargo, İngiliz Andair şirketinden geldi. İngiltere’deki Ermenistan Büyükelçiliği’nin talebi üzerine Andair Baykar’a yakıt sistemi teslimatını durdurdu.

İngiliz Andair Ltd. Şirketi, sevkiyatın durduğunu 11 Ocak 2021 tarihli yazı ile Baykar Savunma’ya bildirdi. Ancak bu yazıda kararın Ermenistan Büyükelçiliği’nin talebi ile alındığı ifade edildi. 

Şirket, konuyla ilgili yapılan soruşturma sonrasında tedarik ve sevkiyatının durdurulduğunun Baykar’a bildirildiği ifade edildi.

MOTOR VE KAMERA

TB2’lerde kullanılan Rotax imalatı 912 serisi motor, sonrasında da Wescam imalatı MX-15 kamera teslimatı Kanada üzerinden durdurulmuştu. Baykar TEI’nin PD170 ve Aselsan’ın CATS kamerası ile bu ambargoyu aşmıştı.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Motor değişeceği için yakit sistemi de muhtemelen degisecekti. Pek islevsel bir ambargo olmayacak yani..

  2. Büyük elçiliğin talebiyle İngiliz hükümetinin ve devletinin değil de ticari bir şirketin kendi kendine bu kararı alması çok ilginç.

  3. Kendileri bilir. Bu valfler her eve birkaç tane lazım olacak şeyler değil. Müşterileri de sınırlı olmalı. Rafta hazır
    ve ticari (RaHaT) , gavurlar da COTS diyorlar ya işte onlardan. Muadilleri mutlaka bulunur, olmazsa da biz yaparız. Bu parçalar acaba Aksungur ve Akıncı gibilerini de etkileyecek mi ?

  4. Hiç üşenmeden bu firmaya bir mektup yazdım ve epostalarına gönderdim.
    İstenirse burada paylaşabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala