Savunma

Devler ligine iki Türk şirketi girdi

Savunma ve havacılık sektörü tarafından dikkatle takip edilen Defense News’ün hazırladığı ciro olarak sektörün devlerinin yer aldığı “Defense News Top 100” listesinin 2021 sonuçları açıklandı. Listeye 2 Türk şirketi girdi.

Salgın nedeniyle cirolarda büyük oynamaların yaşandığı listede en büyük Türk şirketi geçen yıl ki konumu olan 48’inciliği koruyan ASELSAN olurken, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) 68’inci oldu. TUSAŞ 2020 listesinde 53’üncü sırada yer almıştı.

ASELSAN ilk 50’de, TUSAŞ tırmanışta, HAVELSAN artık 100’ler listesinde

SALGIN VE İHRACAT

Bir önceki yılda ASELSAN 48, TUSAŞ 53, BMC 89, STM 92, FNSS 98 ve HAVELSAN da 99’uncu sırada yer almıştı. Bu yıl sadece ASELSAN ve TUSAŞ’ın yer almasının arkasında koronavirüs salgını nedeniyle ihracatın düşmesi etkili oldu. Özellikle TUSAŞ açısından Türkiye’nin F-35 projesinden çıkartılmasıyla birlikte düşen cirolar da sıralamayı etkiledi.

Listedeki bir başka değişim de 23 yeni savunma şirketinin verilerini paylaşarak sıralamada yer almasıydı. Sıralamada Lockheed Martin 62,5 milyar dolar ile geçen yıl olduğu gibi birinciliğini korudu. İkinci sırada yeni giren listeye Raytheon Technologies 42 milyar dolarla yer alırken Boeing ise 3’üncü sıraya düşerek savunma sektöründen 32,4 milyar dolar ciro elde etti.

ASELSAN’DAN 2,2 MİLYAR DOLAR

Geçen yıl olduğu gibi 48’inci sırayı koruyan ASELSAN, savunma cirosunu yüzde 2 artırdı. Toplam 2 milyar 210 milyon dolara ulaştı. 

TUSAŞ ise geçen yıl 1 milyar 850 milyon dolarlık cirosu 1 milyar 250 milyon dolara düşmesi nedeniyle 68’inci sıraya geriledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap