Deniz KuvvetleriSavunma

Denizde hareketli hedef eğitimi nasıl yapılıyor?

ATMACA testinde denizde sabit, demirlenmiş bir gemi vuruldu. Deniz üzerdinde hareketli hedef atışları nasıl yapılıyor? Deniz hedefinin hareket etmesi ile atış nasıl gerçekleştiriliyor? İşte ASELSAN tarafından geliştirilen ALBATROS-T İnsansız Su Üstü Hedef Botu….

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri de Roketsan tarafından geliştinilen ATMACA füze atışı oldu. Hizmetten çıkan TCG Işın gemisi, TCG Kınalıada’dan atılan ATMACA füzesi ile yaklaşık 70 kilometre mesafeden vuruldu.

Bu atış sırasında hizmetten çıkan eski TCG Işın gemisi, demirli yani sabit olarak duruyordu. Canlı bir hedef yani kaçınma manevraları yapan su üstü hedef eğitimlerinde ASELSAN tarafından geliştirilen ALBATROS-T İnsansız Su Üstü Hedef Botu tarafından gerçekleştiriliyor.

ALBATROS-T, tatbikat ve atış eğitimlerinde suüstü hedefi olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş, çeşitli taktiksel hareketleri ve süratli asimetrik tehditleri taklit edebilen İnsansız Süratli Su üstü Hedef Botu. Saatte 40 knot sürate çıkabilen bot, toplam 6 saat görev yapabiliyor. Bot, 10 deniz mili mesafeden kontrol edilebiliyor. Ayrıca otonom seyir özelliğine de sahip.

FARKLI MANEVRALAR YAPIYOR

Yüksek hız ve manevra kabiliyetine sahip olup belirlenen bir rota üzerinde seyir halinde iken top, yakın savunma silah sistemleri, güdümlü mermi ve benzeri silahlar ile üzerine atış yapılabilmekte.

ALBATROS-T otonom, yarı otonom veya uzak komuta ile kullanılabilmekte olup kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Sistem tatbikat ve silahlı atış eğitimlerinin amaçlarına göre önceden belirlenen zik-zak ve doğrudan hızlı saldırı gibi çeşitli taktiksel senaryoları icra edebilen ve ayrıca üzerine entegre edilecek muhtelif faydalı yükler ile çeşitli görevleri yerine getirebilen etkili bir hedef haline geliyor.

Sistem ASELSAN İnsansız Hava Araçları tarafından desteklenmekte ve atış/vuruş görüntüsü gerçek zamanlı olarak kontrol istasyonuna aktarılarak atış ve vuruş hasar değerlendirmesine imkan sağlanmakTA.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala