Deniz Kuvvetleri

İtalyan Donanması F-35B operasyonuna başladı

F-35B’ler İtalyan uçak gemisi Cavour’a ilk inişini gerçekleştirdi. ABD Deniz Piyadeleri’ne ait iki F-35B’nin yaptığı iniş ardından gemi ABD’ye ait Norfolk Üssü’nden demir alarak Atlantik Okyanusu’nda 4 haftalık eğitimine başladı. Bu operasyon ile ABD ve İngiltere’den sonra İtalya üçüncü F-35B operasyonu yapılabilen gemiye sahip ülke oldu.

28 Şubat’ta Norfolk’tan demir alan Cavour’a iniş 1 Mart’ta yapıldı. ABD Donanması’na ait iki F-35B geminin kalkış, iniş ve operasyon testlerinde kullanılacak. Sürecinin tamamlanmasının ardından Cavour operasyona hazır yetkisi alacak. Bu adımı, İtalya’ya ait F-35B uçaklarının gemiye üslenmesi izleyecek.

Deniz denemelerinden önce Norfolk’taki bekleyiş sırasında uçak gemisinin 580 mürettebatının yanına, Beaufort’taki deniz üssünde uçak üzerinde çalışmak üzere eğitilen İtalyan personel ile birlikte ABD’li Entegre Test Gücü (ITF) ekibi de katıldı.

2024’TE HARBE HAZIR OLACAK

Gemide tamamlanacak işlemlerin ardından İtalya’nın tüm F-35B’leri teslim alması, pilotların eğitimlerini bitirmesinin ardından Carvour’un 2024’te harbe hazır hale gelmesi hedefleniyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala