Havayolları

Lufthansa: “Yüzde 70 kapasiteye çıkıyoruz”

Alman Lufthansa Havayolları Grubu 2020’yi 5,5 milyar Euro zararla kapadıktan sonra bu yıl için umut dolu bir açıklama yaptı. Kapasite kullanımını yüzde 70’e çıkartacak şirket, kargoda ise büyük bir zıplama bekliyor.

Mali sonuçlar hakkında bilgi veren Lufthansa Grubu’nun CEO’su Carsten Spohr, maliyetleri kıstıklarını belirterek son çeyrekte zararın 300 milyon Euro’ya kadar indiğine dikkat çekti. 2021 için güçlü bir talep büyümesi için hazırlandıklarını belirten Carsten Spohr, ”Uluslararası geçerliliğe sahip dijital aşı ve test sertifikaları seyahat yasakları ve karantinanın yerini almalıdır” dedi.

Toplam 100 bin personeline uzun vadeli bir plan sunmayı hedefleyen şirket açıklamasında “Geçen yıl, müşterilerimiz, çalışanlarımız ve hissedarlarımız için şirketimizin tarihindeki en zorlu yıldı. Seyahat kısıtlamaları ve karantina, hava yolculuğu talebinde benzersiz bir düşüşe yol açtı. Artık uluslararası alanda tanınan dijital aşılama ve test sertifikaları seyahat yasakları ve karantinanın yerini almalı, böylece insanlar bir kez daha ailelerini ve arkadaşlarını ziyaret edebilir, iş ortaklarıyla tanışabilir veya diğer ülkeler ve kültürler hakkında bilgi edinebilir”

NELER YAPILACAK

25 yıldan daha eski tüm uçakların kalıcı olarak yere inerek filodan çıkacak.

Kapasite yüzde 70’e çıkıyor.

Hedef 100 bin çalışanın iş garantisi

2020 MALİ SONUÇLARI

Corona salgını ve buna bağlı seyahat kısıtlamaları yılında talep önemli ölçüde düştü. Lufthansa Group’un geliri 2020’de 13,6 milyar Euro’ya düştü (bir önceki yıl: 36,4 milyar Euro). 

Hızlı ve kapsamlı maliyet düşüşlerine rağmen, Lufthansa Grubu eksi 5,5 milyar Euro (önceki yıl: 2,0 milyar Euro kar) Düzeltilmiş FVÖK bildirmek zorunda kaldı. 

Düzeltilmiş FVÖK marjı eksi yüzde 40,1 (önceki yıl: artı yüzde 5,6) oldu. 2020’nin dördüncü çeyreğinde operasyonel nakit akışı ayda yaklaşık 300 milyon euro idi. 

Yeniden yapılanmadaki ilerleme, yoğunlaşan pandemik durumun kazançlar üzerindeki etkisini sınırladı. İş gücü azaltımı, sosyal ortaklarla kriz anlaşmaları ve kısa süreli çalışma sayesinde personel maliyetleri önemli ölçüde azaltıldı. 2020 yılı sonunda, çalışan sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20 daha düşük olan 110.000 idi. Bildirilen FVÖK zararı, esas olarak uçaklardaki istisnai değer düşüşleri ve şerefiye nedeniyle, eksi 7,4 milyar euro ile 1,9 milyar euro daha düşük oldu. Net gelir eksi 6,7 milyar euro olarak gerçekleşti (önceki yıl: 1,2 milyar euro).

LUFTHANSA CARGO REKOR SONUCA ULAŞTI

Yolcu havayollarının aksine, Grubun kargo bölümü yıl boyunca artan talepten faydalandı. Sürekli yüksek talebin ortasında ortalama getirilerde güçlü bir artışla desteklenen Lufthansa Cargo, navlun kapasitesindeki yüzde 36’lık düşüşe rağmen 772 milyon euro’luk Düzeltilmiş FVÖK (önceki yıl: 1 milyon euro) ile rekor bir sonuç elde etti.

31 Aralık 2020 itibariyle Lufthansa Grubu, yaklaşık 10,6 milyar euroluk kullanılabilir likiditeye sahipti ve bunun 5,7 milyar eurosu kullanılmayan hükümetin istikrar önlemleriyle ilgilidir. 2020’nin sonunda Lufthansa Grubu, yaklaşık 3,3 milyar euroluk hükümet istikrar fonunu çekmişti ve bunun 1 milyar euroluk kısmı bu arada geri ödendi.

Grup 2020’nin ikinci yarısında başarılı bir şekilde sermaye piyasasına döndü ve tahvil ve uçak finansmanı yoluyla 2,1 milyar euro fon sağladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala