Deniz Kuvvetleri

Hindistan’ın yerli uçak gemisi liman testlerini tamamladı

Hindistan’ın yerli imkanlarla inşa ettiği ilk uçak gemisi olan INS Vikrant, liman testlerini başarıyla tamamladı. Bunu gelecek sistem ve ekipmanların testleri izleyecek. Geminin 2021 sonunda Hint Donanması’na teslim edilmesi hedefleniyor.

Hindistan yeni bir uçak gemisi için tasarım çalışmalarına 1999 yılında başladı. IAC-1 sınıfı olarak adlandırılan gemi için proje 2009’da tamamlandı. 29 Aralık 2011 tarihinde kuru havuz için çalışmalar başladı. INS Vikrant için tören 12 Ağustos 2013’te gerçekleştirildi. 

Toplam 3,5 milyar dolarlık projede uzayan üretim süreci nedeniyle çalışmaları gerçekleştiren Cochin Tersanesi’ne geçtiğimiz ocak ayında 420 milyon dolarlık ek ödeme gerçekleştirilmişti.

Toplam 40 bin ton ağırlığa sahip geminin uzunluğu 262 metre. Dört adet General Electric imalatı LM2500 serisi gaz türbinine sahip olan gemi saatte 28 knot hızla seyir edebilecek.

HAVA ARACI SAYISI 40’A KADAR ÇIKABİLİYOR

Menzili 15 bin kilometre olan INS Vikrant’ın toplam sayısı 30 ila 40 arasında değişen sayıda hava aracı taşıyabilecek. Bu filonun 26’sını Rus imalatı Migoyan Mig-29K ile 10 adet Kamov Ka-31, Westland SeaKing veya Hindistan’ın kendi imalatı HAL Dhruv helikopteri taşıyabilecek.

Geçmişte Hindistan, İngiliz Kraliyet Donanması’nın emekli ettiği uçak gemilerini satın alarak kullanmıştı. Daha sonra gelişen Hindistan-Rusya ilişkileri sonrasında Hint Donanması envanterine INS Vikramaditya uçak gemisi girmişti. Hindistan halen uçak gemisinde kendi tasarlayıp geliştirdiği Tejas uçaklarının da testlerini gerçekleştiriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı