Deniz Kuvvetleri

Gerçek harp başlıklı ATMACA atışı

Türk Deniz Kuvvetleri’ne önemli bir güç katacak Roketsan’ın tasarladığı Atmaca füzesinin son testi de tamamlanarak teslimata hazır hale geldi. Sinop’ta Türk Deniz Kuvvetleri’nin TCG Kınalıada’tan atılan gerçek harp başlıklıklı Atmaca, hedefini tam isabetle vurdu. Menzili 220 kilometre olan füzenin atışı sırasında hedefin 150 kilometrede olduğu öğrenildi.

Atmaca ile ilgili harp başlıksız atış testi geçtiğimiz yaz aylarında yapılmıştı. Karadan atılan Atmaca, Küresel Konumlandırma Sistemi’nden (GPS) bağımsız, sadece kendi ataletsel navigasyon ünitesi ile hedefi çok ciddi bir mesafeden net olarak bulup vurmuştu.

Atışla ilgili bilgi veren Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir,“İlk milli gemisavar füzemiz ATMACA, milli gemimiz TCG Kınalıada’dan atışında hedefi başarıyla imha etti. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Kahraman ordumuza hayırlı olsun! ” dedi.

Tolga Özbek, Atmaca füzesini ve atış testini anlattı:

 

YERLİ GEMİSAVAR MÜHİMMAT

Atmaca, uzun yıllardır Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan Harpoon güdümlü mühimmatlarının yerini alacak. Ayrıca önümüzdeki dönemde KaleAero tarafından geliştirilen KTJ3200 motoru ailesine kavuşacak Atmaca, bu açıdan Fransa’dan alınan TR40 motorları konusunda bağımlılığı da ortadan kaldıracak.

Atmaca’nın açıklanan menzili 220 kilometre. Mach 0,8 sürate sahip füze, toplam 800 kilogram ağırlıkta deniz üzerinde çok alçaktan hedefine uçuyor. Yüksek patlayıcılı penetrasyon etkili harp başlığı ise 250 kilogram. 

Aktif radar arayıcı başlığı ile hedef takibi yapan füze, GPS’ten bağımsız olarak ANS, KKS, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre’den oluşan kendi atalet sistemine sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala