Deniz Kuvvetleri

Brezilya uçak gemisini alabilir miyiz?

Brezilya Donanması, Fransa’dan ikinci el aldığı ve 2000-2019 yılları arasında kullandığı uçak gemisi Sao Paulo’yu hizmetten çıkardı. Gemi, sökümü işlemi için İzmir/Aliağa merkezli SÖK Gemicilik tarafından satın alındı.

Gemi Türkiye’ye getirilmeden önce kamuoyunda bir tartışma başladı. Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, geminin Türk Deniz Kuvvetleri’ne kazandırılabileceği, üzerine konulacak Rus Sukhoi Su-33 uçakları ile kullanılabileceğini söyledi.

Kamuoyundaki Brezilya uçak gemisi tartışmasını, özellikle denizcilik konusunda uzman, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Güvenç ile ele aldık:

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yine eski hamam, yine eski tas. Illa da bir demode sistem alinacak yani. Kardesim gec artik bunlari. Üstelik konu duygusal filan da degil. Biz böyle bir projeye soyunduysak, birinci hedefimiz askerimize iyi-kötü bir silah almak degil. Halen anlayamayana tekrar söyliyelim. Hedefler degisti. Bizim ihtiyaclarimizi ne Harrier, nede NAe Sao Paulo tatmin eder. Kaldiki, sistem ise yarayacak olsaydi, zamaninda Fransa Brezilya´ya satmazdi. Tuncay DENIZ.

  2. Madem basladik, devamini da getireyim. Biz böyle projeleri öncelikle bilim insanlarimiza, mühendislerimize, maliyecilerimize ve daha nelerimize yeni imkanlar yaratmak icin yapiyoruz, eskiden oldugu gibi sadece askerimize iyi-kötü bir silah almak icin degil. Birak artik Fransa´yi önder almayi. Önder ariyorsan, Hindistan´a bak mesela. Adamlar yerli HAL Teja´larini üretiyorlar. Motorunu ABD´den aliyorlar, tamam, ama Teja Mk2´lerini INS Vikramaditya ucak gemilerinden ucurmaya basladilar bile. Bizim TAI Hürjet´imizde neden 3. ucak gemimiz´den ucmasin? Tuncay DENIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala