Deniz Kuvvetleri

Atmaca’dan gemiye tam isabet

Roketsan tarafından geliştirilen Atmaca Güdümlü Füzesi, bugün yapılan atışla gerçek bir gemiyi vurdu. Atış anına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da TCG Kınalıada’dan izledi.

Seri imalata başlanmasıyla planlanan atış bugün Sinop açıklarında yapıldı. Testleri izlemek için Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz limandan TCG Anadolu Gemisi’ne geçti.

Atışın yapılacağı milli gemi TCG Kınalıada korvetinde Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu tarafından karşılanan Akar ve komutanlara faaliyete ilişkin brifing verildi. Ardından atışa geçildi. Bakan Akar atış talimatını verdi.

TCG KINALIADA’DAN ATILDI

Atmaca füzesi, TCG Kınalıada’dan fırlatıldı. Bölgede uçan iki F-16 uçağı, taşıdığı DB110 keşif podu ile atışı an ve an izledi. Görüntüler komuta merkezine aktarıldı. Fırlatmanın ardından Atmaca, hizmetten çıkmış eski TCG Işın gemisini 12’den vurdu.

ULAQ DA BÖLGEYE GELDİ

Meteksan ve ARES tarafından geliştirilen Silaplıo İnsansız Deniz Aracı (İDA) ULAQ da Sinop’a gelmişti. Vuruşun yakın plan video görüntüleri ULAQ tarafından çekildi ve komuta merkezine aktarıldı.

BAKAN AKAR’DAN KUTLAMA

Telsizle personele hitap eden Bakan Akar, “Sizleri kutluyorum. Bundan sonra da aynı şiddet ve tempoda çalışmaya devam ederek inşallah daha nice başarıları yaşayacağız.” dedi.

220 KİLOMETRE MENZİLLİ

Roketsan tarafından geliştirilen Atmaca Güdümlü Mermisi, 220 kilometre menzili, gelişmiş güdüm sistemi ile dikkati çekiyor. Güdümlü mermi sabit ve hareketli su üstü hedeflerine yönelik kullanılabiliyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap