Deniz Kuvvetleri

ABD’nin yüzen üssü‘kalıcı’ olarak Girit’te

Amerikan Donanması’nın stratejik kargo ve helikopter taşıyan ve “yüzen üs” olarak adlandırılan USS Hershel Woody Williams Gemisi, kalıcı olarak Yunanistan’ın Girit Adası’na geldi.

Suda Körfezi’ne demirleyen gemi, ABD Donanması’nın resmi twitter hesabı tarafında “Kalimera! Suda Körfezi, bu sabah USS Hershel Woody Williams’ı selamladı. Varış esnasında çekilen bu harika fotoğraflara bir göz atın” diyerek paylaşıldı.

Son dönemde ABD’nin Yunanistan’daki üsleri konusunda attığı adımlar sıklaşırken bir yandan da Türkiye’de Adana İncirlik Üssü merkezli kuvvetin Yunanistan’da Girit’e kaydırılabileceği ifade ediliyor. Bu açıdan USS Hershel Woody Williams Gemisi’nin kalıcı olarak Girit’e demirlemesi farklı bir anlam taşıyor.

498 MİLYON DOLARA MAL OLDU

USS Hershel Woody Williams Gemisi, Lewis B. Puller sınıfında. Toplam 498 milyon dolara mal olan gemi için inşa çalışmaları General Dynamics tarafından 2014’te başlatılmıştı. Hizmete ise 2018’de giren gemi, Northrop Grumman imalatı MQ-8 Fire Scout dönerkanat İHA sistemleri, MV-22 Osprey tiltrotor gibi hava araçlarını taşıyabiliyor.

Toplam 250 personele sahip gemi, gemi büyük yüklerin taşınması, aynı zamanda da döner kanatlı hava araçlarının operasyonlarının yapılmasına uygun güverte ve genel tasarıma sahip. Son yıllarda Amerikan Donanması bu tür gemi filosunu büyütmesi dikkat çekiyor.

 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı