Savunma

Demir: Altay’da motor için yerli ve alternatif kaynakları bulduk

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, DefenseHere’a verdiği özel röportajda, Altay tankı ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Almanya’nın seri imalata geçileceği dönemde ihraç başvurusunu bir türlü cevaplamadığını belirten Demir, “Yerli güç paketi geliştirmek dâhil, çalışmalarımız devam ediyor. Alternatif kaynaklar bulduk” açıklaması yaptı.

“Altay tankı projesi malum iki aşamadan oluşuyordu. İlk aşama prototip geliştirilmesi, kalifiye olması, testlerden geçmesi ve üretime hazır hale gelmesiydi. İkinci aşama ise seri üretim aşamasıydı. Birinci aşama bitti. Şimdi ikinci aşama seri üretim aşamasındayız ve seri üretim anlaşması imzalandı. Bunun belli bir süresi vardı.

Prototip geliştirme süresinde hiçbir sorun çıkartmayan taraf veya taraflar seri üretim aşamasına geldiğimizde, prototip geliştirme süresinde kullanılan bazı sistemler için başta güç grubu buna motor ve transmisyon diyoruz, yaptığımız ihraç müsaadesi başvurusunu şu ana kadar cevaplamadılar. Bizim sözleşmesel olarak koyduğumuz bütün süreler ve takdimler aslında her şeyin prototip geliştirme süresinde olduğu gibi pürüzsüz gitmesi esasına dayanıyordu. Ama her ne sebepten ise, bu aşamada ihraç izni çıkmayınca özellikle güç paketi başta olmak üzere bazı konularda bekleme durumuna geçtik. Ama tabi bu bekleme, üretimin durdurulacağı anlamına gelmiyor. Hemen alternatif arayışlarına başladık. Tabi ki güç paketi konusunda bir ret cevabı da almış değiliz, onayı da çıkmış değil. Bekleme süreci gibi bir durum var. Aşırı uzatıldığı için biz başka arayışlara girdik.

 

HEM YERLİ HEM DE ALTERNATİF KAYNAK

Yerli güç paketi geliştirmek dâhil, çalışmalarımız devam ediyor. Alternatif kaynaklar bulduk. Bu konuda hem alternatif kaynak üzerine hem de yerli geliştirme üzerine devam ediyoruz. Bu problemi çözdüğümüz zaman, bizim seri üretim için verdiğimiz on sekiz aylık süre başlayacak. Ama bu tür zorunlu bekleme dönemine girdik. Bu problem çözülmez değil. Dediğim gibi hem alternatif bir kaynak oluşturma konusunda bir adım attık o çok yakında hayata geçecek. Hem de kendi güç sistemimizi geliştirmek üzere bir projemiz var. Bundan sonra Altay tankının seri üretime geçmesi mümkün olacak.

ENVANTERDEKİ TÜM TANKLAR İÇİN MODERNİZASYON

Bu arada şunu belirtmem gerekiyor. Türkiye’de mevcut envanterde bulunan tanklarla ilgili de çok çeşitli ve kapsamlı modernizasyon çalışmaları yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Elimizdeki mevcut tankların, gerek optik gerek durumsal farkındalık, gerek kendini koruma ve atış sistemleri ile ilgili çok çeşitli modernizasyon programları uygulandı. Buda Türkiye’nin mevcut tank yeteneğini ve kabiliyetini önemli bir aşamaya getirdi diyebiliriz.”

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala