Savunma

Darbeci Hafter’e Scud-B füzesi

Libya’da Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’nun elinde bulunan SCUD Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM) sistemleri, TIR üzerinde nakliye sırasında görüntülendi.

Savunmasanayist.com sitesinin haberine göre, Libya’daki yerel kaynaklar, Kaddafi döneminde SSCB’den tedarik edilen R-17 (Scud-B) füzeleri yüklü bir dizi tırdan oluşan konvoyu görüntülediler. Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA) güçlerine ait olduğu bilinen konvoya ait görüntülerin, Sirte şehrinde çekildiği belirtildi. Ancak konvoyun Sirte şehrinden yola çıkıp Bingazi’ye mi gittiği yoksa Bingazi şehrinden yola çıkıp Sirte şehrine mi gittiği henüz belirsizliğini koruyor.

HAKAN KILIÇ’TAN SCUD YORUMU

Hafter güçlerinin elindeki Scud-B füzeleriyle ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulunan tolgaozbek.com sitesi yazarı, Balistik Füze ve Askeri Havacılık Araştırmacısı Hakan KILIÇ, “Görüntüler gerçek ve Libya’da çekilmiş ise bunlar Kaddafi döneminde SSCB’den alınan R-17 Scud-B balistik füzeleri olabilir. Bazı sosyal medya hesapları görüntüde tırlar üzerinde taşınan füzeleri Rus yapımı yüksek irtifa hava savunma füzesi SA-7’lerin kanister içinde taşınan şekli olduğunu iddia etse de bu görüntülere bakarak kesinlikle bu teorinin yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Görüntüde kuyruk kanatçıkları gözüken, tırlar üstünde taşınan ve harp başlığı yani burnundaki koni emniyet açısından çıkarılmış Scud-B füzeleri gözükmekte. Bunlar sıvı yakıtlı ve TEL denen taşıma/fırlatma araçları üzerine konduktan sonra yakıt doldurulup fırlatılmalı. Yani Hafter güçlerinin bunları fırlatmak için o araçları da sakladıklarını veya bulduklarını düşünebiliriz. CEP yani dairesel sapma oranları 500 metreden fazla yani hassas saldırı yapamazlar. Ama 985 kg harp başlığı ile düştüğü yerde çok büyük hasara sebep olur ve 300 km menzilli. Ayrıca, araçların aralarında sadece mühimmat kasası yüklü tırlar da gözüküyor. Dolayısı ile çıkarılan harp başlıkları da bunların içinde olabilir” dedi. (savunmasanayist.com)

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap