Savunma

Bulgaristan Mig-29 uçaklarını satışa çıkardı

Hava Kuvvetleri’ni F-16V ile yenileyecek Bulgaristan, 2022 sonunda Mig-29’larını satmak için düğmeye bastı. Halen Bulgaristan’ın elinde faal olarak 14 adet Mig-29 uçağı bulunuyor.

F-16 alımı hakkında bilgi veren Bulgaristan Savunma Bakanı Krassimir Karakachanov, ülke bütçesinden her yıl ciddi paranın Mig-29’ların aktif tutulmasına aktarıldığına dikkat çekerek “2022 sonunda F-16V’ler teslim edilmeye başlanacak. Bu dönemden itibaren envantere girecek 8 adet F-16V sonrasında eldeki Mig-29’ları satmak istiyoruz” dedi.

BULGAR PİLOTLAR EĞİTİME GİTTİ

Bu ay itibari ile Bulgaristan Hava Kuvvetleri pilotları, ABD’ye F-16 eğitimi almak üzere gitti. Yaklaşık bir buçuk yıllık dönemde pilotlar eğitimlerini tamamlayarak ABD’de harbe hazır hale gelecek. Teslimatların 2024’te tamamlanması hedefleniyor. 

Bulgaristan’ın Mig-29’larının 30 yaş ve üzeri olması satış şansını azaltıyor. Scramble’ın haberine göre Almanya 2003 yılında 22 adet Mig-29 uçağını her biri 1 Euro’dan Polonya’ya satmıştı. Polonya uçakları 43 milyon Euro’luk paketle modernize ederek kullanmaya başlamıştı. Uzun süredir Macaristan da elindeki Mig-29’ları satmak üzere görüşmeler yapsa da henüz başarılı olamadı. (Scramble)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı