Savunma

Brezilya ilk Gripen’i 2021’de teslim alacak

Brezilya, 45 yıldır kullandığı F-5 uçaklarını Saab imalatı Gripen ile değiştirme kararı almıştı. Toplam 36 uçak için Saab ile anlaşma imzalanmıştı. Saab’tan yapılan açıklama ile teslimat süreci açıklandı. Buna göre ilk 4 uçak 2021 yılının eylül ve ekim aylarında Brezilya Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Teslimat sürecinin 2026’da tamamlanması hedefleniyor.

Teslimat öncesinde Brezilya Hava Kuvvetleri eğitime teslim edilecek simülatörde başlayacak. Böylelikle pilotlar Gripen’e hazır olacak. Teslimatlar 2022’de 8, diğer yıllarda da her yıl 6 uçak olacak şekilde tamamlanacak. 

F-39 ADI VERİLDİ

Brezilya Hava Kuvvetleri, Gripen’lere F-39 adını verdi. Uçaklar hizmete girdikçe, 1975 yılından bu yana kullanılan F-5 Tiger II’ler emekli olmaya başlayacak.  Brezilya, 1975 yılından itibaren 36 adet F-5E (tek kişilik) ve 6 adet de F-5B ve F tipi çift kişilik uçağı ABD’den Northrop tesislerinden teslim almıştı. Brezilya 1988’de ABD’den ikinci el 22, 2008 yılında da Ürdün’den 11 adet F-5E ve F satın alarak filoyu büyütmüştü. 

 

İLK UÇAK AĞUSTOS 2019’DA UÇTU

Brezilya verdiği siparişte Gripen’lerde bazı özellikler istemişti. Tasarım çalışmalarının ardından ilk Brezilya uçağı, 25 Ağustos 2019’da ilk uçuşunu şirketin İsviçre’de bulunan Linköping Hava Üssü’nden yapmıştı.

Brezilya’nın Gripen’lerinde kokpitte pilotlar tüm verileri geniş tek ekrandan takip edebiliyor. Pilotlar ayrıca iki adet HUD’tan dışarı bakarak temel uçuş verilerini görebiliyor. Başüstü Ekranı olarak da bilinen HUD’lardan biri üstte, diğeri ise biraz daha altta yer alıyor.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. F5 yerine İsabetli bir seçim olmuş. F-16 ile çok benzer yönü olsa da Tr de görmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap