Savunma

Bolton: “S-400 en derin krizdi”

Trump yönetiminin Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, son bir kaç aydır yazdığı kitap ile gündemde. Başkan Trump görevine son verdiği Bolton’u sırları açıklamakla itham ederken kitabınca bolca Türkiye – ABD ilişkilerinin detayları yer alıyor.

Genç gazeteci İbrahim Haskoloğlu, Bolton ile görüştü, kitabı ve Türkiye’nin ABD ilişkilerini sordu. İki yıllar dönemde Bolton iki ülke arasında en büyük krizin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması olduğunu söyledi.

RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

“EN ÇOK S-400 KARARINA ŞAŞIRDIM”

Bolton, kendisini en çok şaşırtan Erdoğan’ın S-400 alım kararı olduğunu söyleyerek “Türkiye’nin NATO’ya olan taahhütlerine aykırı olduğunu düşündüğüm, ABD’nin F-35’leri satması Türkiye’nin F-35 üretim zincirinde kalmasına izin vermesini kesinlikle imkansız hale getirdi. Tersine çevrilmezse bu satın alma sonucunda Türkiye’ye yaptırım uygulanması bir noktada söz konusu. Bence bu diğer gelişmiş askeri teçhizat satışlarının durdurulması anlamına da geliyor” dedi.

“Ben neden Türkiye’nin Rus hava savunma sistemini almak isteyebileceğini bugüne kadar anlamış değilim. Umarım bu Türkiye’nin NATO ittifakına olan bağlılığının azaldığı anlamına gelmez. Bunun Erdoğan’ın verdiği bir karar olduğunu düşünüyorum. Türkiye halkının nedede durduğunu yansıttığına da inanmıyorum. Ve ErdoğanD’ın S-400’ü istemek konusunda ısrar etmeye devam etmesini anlamıyorum”

TÜRKİYE VE F-35

İbrahim Haskoloğlu’nun “Türkiye F-35’leri gelecek bir zamanda alabilecek mi” sorusunu ise Bolton ancak S-400 sözleşmesinin iptal edilerek Rusya’ya geri verildiğinde gerçekleşebileceğine dikkat çekti: 

“Bu S-400 sözleşmesi yürürlükte kaldığı sürece S-400 sisteminin bileşenlerinin Türkiye’ye teslim edildiğini düşünüyorum. Bence Rusya’ya geri gönderilmesi gerekiyor. Sözleşmenin iptal edilmesi gerekiyor ve daha sonra pek çok şey değerlendirilebilir. Ama bence Türkiye ile NATO ittifakına ne kadar bağlı olduğu konusunda da ileri dönük bir görüşme yapılması gerekiyor. Bunun sadece ABD için değil Avrupa ülkeleri için de çok önemli olduğunu düşünüyorum”

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı