Savunma

Biden-Erdoğan görüşmesinin ana konusu S-400

14 Haziran’da gerçekleştirilecek NATO zirvesinde bir araya gelecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşeceği en önemli konuların başında Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi geliyor. 

İki taraf da tekrar ilişkileri eski seviyesine getirmek isterken geçtiğimiz haftalarda ABD’nin teklifi ise Türkiye açısından kabul görmedi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Shermann Türkiye ziyaretinde “S-400’leri almak NATO ittifakında sorun yaratıyor. Türkiye’ye alternatif sunduk, tam olarak ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Karar Türkiye’nin” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’nin teklifine göre Türkiye’den S-400’leri aktive etmediğine ve etmeyeceğine ilişkin yazılı bir taahhüt istediği ortaya çıkmıştı. Hatta S-400’lerin aktive edilmediğinin denetimi Amerikan askeri uzmanları tarafından yapılması da teklif paketi içinde yer alıyor.

İddialara göre ABD S-400’lerin İncirlik Hava Üssü’nde depoya kaldırılması için de teklifte bulunduğu da gelen bilgiler arasında.

Eğer Türkiye bu adımı atarsa, ABD yönetimi Türkiye’ye yönelik yaptırımların son bulması için bu yazılı taahhüdü Kongre’ye sunmayı planlıyor.

“EGEMENLİK HAKKIMIZIN İHLALİ”

ABD’nin bu yaklaşımı, Türkiye’den kabul görmedi. Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın aktardığı bilgiye göre “Türkiye her şeyden önce egemenlik haklarının ihlali olacağını da belirterek, teklifi kabul etmemiş. Bir önceki yazımda aktardığım “S-400 konusunu paranteze alalım” önerisi de uzun ve sonuçsuz görüşmeler neticesinde, Türkiye tarafından dile getirilmiş.

Pazarlıklar iki ülke arasında devam ederken NATO zirvesinden nasıl bir karar çıkacağı ise merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala