Savunma

Baykar’dan Ukrayna ile motor anlaşması

Baykar Savunma, Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) ve Akıncı için Ukraynalı Ivchenko-Progress arasında motor sözleşmeleri imzalandı. MİUS AI-322F serisi jet motor, Akıncı’nın daha güçlü motora sahip olacak modeli de MS500 serisi motor kullanacak.

SAHA Expo’da gerçekleştirilen imza törenine katılan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, MİUS için önemli bir adım attıklarına dikkat çekerek, “İki şirket arasında uzun süredir güzel bir iş birliği yaşanıyor. Akıncı TİHA’da bu iş birliği AI450 serisi ile başladı. Bu iş birliğini giderek büyütüyoruz” diye konuştu.

MİUS, ilk uçuşunu 2023’te yapacak. Türkiye’yi İnsansız Hava Araçları (İHA) konusunda önemli bir yere getirecek MİUS’ta kullanılacak motor halen jet motorlu eğitim uçaklarına güç veriyor. 2500 kgf itme gücüne sahip motor, arter burner olarak adlandırılan art yakıcı olarak adlandırılan aftderburner sistemi ile itiş gücü 4200 kgf’ye kadar çıkartılıyor.

Akıncı’nın motoru büyüyor

İkinci anlaşma ise Akıncı TİHA’ya MS500 motoru için yapıldı. MS500’ün halen kullanımdaki AI450 gibi teknolojik olarak gelişmiş bir motor oluğuna dikkat çeken Haluk Bayraktar, bu motorun yakın sürede Akıncı’ya entegre edileceğini açıkladı.

MS500 serisinde motor gücü 950 ila 1050 beygir güce kadar yükselebiliyor. Bu sayede Akıncı, AESA radarı takıldığında yüksek elektrik gücünü MS500 serisinden alacak. Halen Akıncı’nın farklı modelleri için TEI tarafından geliştirilen PD222 dizel ile PT6 serisi turboprop motor için de çalışmalar sürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala