Savunma

ASELSAN’dan yazılım tabanlı 1300 telsiz

Türkiye’nin en büyük savunma kuruluşu olan ASELSAN’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettiği yazılım tabanlı telsiz sayısı 1300’ü aştı. Teslimatlar hakkında bilgi veren Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Savunma sanayii teslimatlara devam ediyor. Sırt, araç ve sabit tipteki telsizlerle TSK’nın ortak milli kriptolu, elektronik harp korumalı, yüksek hızlı telsiz veri ağı ihtiyacını karşılıyoruz” bilgisini sosyal medya üzerinden paylaştı.

Prof. Dr. İsmail Demir “Türkiye, geliştirdiği Yazılım Tabanlı Telsizleri ile kara, hava ve deniz platformlarının tamamında kendi milli ve özgün haberleşme sistemlerini tasarlayan, geliştiren ve üreten dünyadaki sayılı ülkeler arasındaki yerini almıştır. Ülkemiz son teknolojik yapıya sahip Yazılım Tabanlı Telsizlerini Pakistan, Ukrayna, Azerbaycan, Endonezya gibi ülkelere ihraç ederek, bu telsiz ailesiyle dünyada önemli ihracatçılardan biri olmayı başarmıştır” diyerek ihracata da dikkat çekti. 

KARA, DENİZ VE HAVA PLATFORMLARI İÇİN

ASELSAN Yazılım Tabanlı V/UHF Telsizler (YTT) Kara, Deniz ve Hava platformlarında 30-512 MHz V/UHF bant aralığında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Yazılım tabanlı mimarisi sayesinde, Yazılım Tabanlı Telsizler VHF ve UHF frekans bantlarında (30-512 MHz ) açık ve kriptolu ses ve veri haberleşmesini ve taktik, stratejik ve PSTN ağlarla mobil telefon servislerinin otomatik entegrasyonunu taktik kullanıcılara sağlamaktadır. Telsizler üzerinde 9×64 LCD grafik ekran ve 3×6 tuş takımı kolay kullanıcı arayüzü sunmaktadır. Menü yapısı ve kontroller, kolay kullanım ve eğitim için cep telefonlarına çok benzer yapıdadır. Konvansiyonel telsizlerin aksine YTTler, alternatif haberleşme fonksiyonları sağlayarak elektronik harp tehditlerine karşı yüksek beka kabiliyeti garanti etmektedir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap