Savunma

Demir’e S-400’ler ne zaman aktive edilecek sorusu

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, katıldığı TRT Haber Programı’nda S-400’le ilgili soruları yanıtladı. Demir, Ankara Mürted’te kurulan sistemin aktivitasyonu için “Savunma Sanayi Başkanlığı’nın rolü, sistemin tedariki, temini ve kullanıcısına teslim edilmesine kadar olan kısımdır. Ondan sonrası yani aktif hale getirilmesi için Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen faaliyetlerle ilgilidir” dedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle seyahatlerin, toplantıların kısıtlamaya girdiğini belirten Demir, “Bunların hepsini bir araya getirdiğinizde bu süreç belirli şekilde yavaşlamış olabilir ancak bu konuda tabi ki açıklama yapma yetkisi bizde değil, sanırım ilgili makamlar gerekli olduğu zaman bu konudaki açıklamaları yapacaklardır. Ancak tabi olarak içinden geçtiğimiz süreç herkesin malumu, çalışmaların da son sürat devam ettiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

ANLAŞMA 2017’DE İMZALANMIŞTI

Hava savunma sisteminin alımı için 2017’de Türkiye ve Rusya arasında iki filodan oluşan S-400 anlaşması gerçekleştirilmişti. Toplam 2,5 milyar dolarlık anlaşmada, teslimatlat Temmuz 2019’da başlamıştı. Sistemin bu ay içinde aktif edileceği daha önceden açıklanmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı