Hava KuvvetleriSavunmaTolga Özbek

Ana konumuz: F-16

Savunmadan Türkiye-ABD ilişkilerine kadar her şey dönüp dolaşıp F-16’da kitlenip duruyor. ABD “Türkiye’ye F-16 satacak mı” sorusunu Türkiye’de ilk haber yapan olarak birbirimize sorup duruyoruz.

F-16 öyle bir dönemeç ki işlerin nereye gideceğini, tren yolunda makas değişimi olacak mı her şey burada duruyor. Düğümü çözecek makas da ABD Kongresinin elinde. Bu açıdan Roma’da G20 zirvesinde yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın da son konuşmasında ana konu F-16 oldu. 

Zirveden savunma konusu hem Fransa Cumhurbaşkanı Macron, hem de İtalya Başbakanı Mario Draghi ile görüşmelerde ana konuydu. Hava savunma füze sistemi SAMP-T bu görüşmelerden tekrar hareketlenecek gibi.

F-16 için Biden’e mesaj

Zirve sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ın F-16 konusunda olumlu olduğuna dikkat çekerek “Biden’a “Kongre’de ağırlığınız var. Sizden gerekli ihtimamı bekliyoruz” dedik”

1 milyar 400 milyon dolarlık F-35 alacağı

“Sayın Biden ile bugün ikili görüşme olmadı. Biliyorsunuz dar kapsamlı bir görüşme yaptık. Bu dar kapsamlı görüşmede de F-35’ten kaynaklanan bildiğiniz gibi bizim 1 milyar 400 milyon dolar bir ödememiz vardı. Bu ödemeden hareketle biz bu süreci nasıl iyi bir konuma taşırız, bunun üzerinde durduk. Bunun üzerinde de daha çok F-16’lar gündeme geldi. F-16’ların elimizdekilerin modernizasyonu veyahut da yeni F-16’lar verilmesi konusu gündemimize geldi. Bununla ilgili de şu anda zaten savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Bu konuyla ilgili de Sayın Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüğüm gibi, olayın bir diğer boyutu da malum, Temsilciler Meclisi olsun, senato olsun dedik ki artık her iki tarafta da sizin ağırlığınız var, biz sizden gerekli bu noktada ihtimamı bekliyoruz.”

Macron ve Yunanistan’a satılan silahlar 

“Bir diğer adım da özellikle Yunanistan’a yönelik silah satışları vesaire, bunlar da gündemimize geldi. Bu konudaki endişelerimizi de yine kendileriyle paylaştık, çok açıkça bunları da söyledik. Çünkü bizim gizli ajandamız yok. Her şeyi açık konuşmanın faydalı olduğuna inanıyoruz. Güney Kafkasya, oradaki gelişmeler üzerinde de durduk. Oradaki atılan adımları kendileriyle yine ayrıca paylaşmış olduk.”

SAMP-T yeniden başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile görüşmesi sonrasında İtalya ile ilişkilerinin geleceği hakkındaki düşüncesinin sorulması üzerine, “Bugün yaptığımız görüşmelerden sonra da şunu gördüm; Yani İtalya ile iyi şeyler düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte de başta savunma sanayi olmak üzere SAMP-T konusunda Fransa, İtalya, Türkiye üçlüsü olarak bu konuda olumlu adımlar atacağız ve bu olumlu adımlarla birlikte de aramızda şu andaki ticaret hacmini çok daha yukarılara çıkartmak durumundayız. En az bir 30 milyar dolar gibi bir rakama ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye-Fransa-İtalya arasında Eurosam tarafından geliştirilen SAMP-T, 2017’de imzalanmıştı. ASELSAN ve ROKETSAN işbirligiyle yürütülen projede ASTER 30 Blok 1NT ortak imal edilecekti. Ancak Barış Pınarı Harekatı ile projeye Fransa yol vermedi. Aynı yıl imzalanan Rusya ile S-400 Projesi’nde ise teslimatlar Temmuz 2019’da başlamıştı.

Doğu Akdeniz gündeme gelmedi

Gazetecilerin sorduğu “ABD Başkanı Biden, herhangi tansiyon düşürme girişiminde bulunacak mı Doğu Akdeniz havzasında?” sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugünkü görüşmemizde Doğu Akdeniz hiç gündemimize gelmedi. Gelmediğine göre demek ki Sayın Biden’in de şu anda gündeminde değil, benim de gündemimde değil.” yanıtını verdi.

Önümüzdeki günler bu görüşmeler açısından oldukça detaylı geçecek gibi. Projeler beklendiği gibi ilerlerse makas değişikliği ek olmayacak gibi. Ama istenilen sonuçlar çıkmazsa alternatif adımlar ortada.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala