Hava KuvvetleriSavunma

ABD Hava Kuvvetleri E-11A filosunu büyütüyor

ABD Hava Kuvvetleri, Muharebe Hava İletişim Ağı (Battlefield Airborne Communications Node/BACN) görevlerinde kullanılan E-11A uçak filosunu önümüzdeki beş yıl içinde tedarik edilecek altı uçakla güçlendiriyor.

ABD Savunma Bakanlığı 1 Haziran’da, Kansas, Wichita’da bulunan iş jeti üreticisi Learjet’e, Mayıs 2026’ya kadar altı Bombardier Global 6000 tipi uzun menzilli iş jetinin tedariki ve tamamlama çalışmaları için 464,9 milyon dolar ödendiğini duyurdu.

BACN FİLOSU’NDA, E-11A VE RQ-4 GLOBAL HAWK’LAR VAR

BACN sistemi, sinyali uzun bir mesafeye ileterek dağlık arazide sesli iletişim aralığını artırmak için tasarlandı. Esnek konuşlandırma seçenekleri ve yüksek irtifalarda çalışabilme yeteneği nedeniyle, hava ve yüzey kuvvetlerinin dağların, diğer engebeli arazilerin veya mesafelerin neden olduğu iletişim zorluklarının üstesinden gelmesini sağlayabiliyor.

Örneğin, yerdeki bir konvoy komutanı, frekansı sınırlı bir radyoyla dahi olsa sistem sayesinde farklı bir frekansta destekleyici bir yakın hava desteği varlığı ile konuşma olanağına sahip olabiliyor.

Ya da yerdeki bir ordu birimi, bir hava ekibinden farklı bir resim görüyor iken BACN sayesinde her ikisi de aynı resmi görebiliyor.

Sözleşmeyle ilgili haberler, ABD Hava Kuvvetleri’nin, hâlihazırda üç Bombardier Global 6000 iş jeti tabanlı E-11A’dan ve dört Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk insansız uçağından oluşan BACN filosunu genişleteceğini açıklamasından yaklaşık beş ay sonra geldi. (orijinal dört E-11A’dan biri 2020’de Afganistan’daki operasyonlarda kaybedildi.)

Ayrıca, Ocak ayında ABD Hava Kuvvetleri, Ocak 2026’ya kadar devam eden BACN operasyonları, sürdürülmesi ve desteği için Northrop Grumman’a 3,6 milyar dolar verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala