Deniz KuvvetleriSavunma

Almanya P-8 için düğmeye bastı

Alman Donanması’nda uzun yıllardır kullanılan P-3C uçaklarının yerini almak üzere bir süre önce Boeing P-8’leri seçen Almanya, üretim sözleşmesini onayladı. Boeing Almanya için toplam 5 adet P-8 imalatı gerçekleştirilecek. Teslimat 2024’te başlayacak.

Toplam 1,7 milyar dolarlık anlaşma ile Almanya 5 adet P-8A’nın yanı sıra 9 adet Çok Fonksiyonlu İstihbarat Dağıtım Sistemi Ortak Taktik Radyo Sistemleri, 12 adet LN-251 ve Entegre Küresel Konumlandırma Sistemleri / Ataletsel Navigasyın Sistemleri (EGls) ve diğer ilgili ekipmanları içeriyor. Pakette hangi mühimmatların olacağı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor.

Boeing tarafından 737-800’ün menzili ve taşıma kapasitesi artırılmış ERX modelinden geliştirilen P-8A, kısa sürede bir çok donanma tarafından seçildi. Halen Avrupa’da P-8A müşterileri arasında İngiltere ve Norveç de bulunuyor.

AMERİKAN DONANMASI’NIN ANA DENİZ KARAKOL UÇAĞI

P-8’ler, uzun yıllardır Amerikan Donanması’nda görev yapan P-3 Orion serisi uçakların yerine geliştirildi. Geçen yıl 100’üncü P-8’i teslim eden Boeing’in konseptinde uçağın kabininde 7 kişilik mürettebat Raytheon imalatı APY-10 çok görevli yüzey arama radarı ile deniz karakol, denizaltı karşıtı savaş (ASW), yüzey savaşı (ASUW) görevlerinde kullanılıyor.

Kanat altı veya gövde içinde taşıdığı torpido ve füzeleri atabilen P-8, ABD Donanması’nın yanı sıra Hindistan, Avustralya, İngiltere tarafından aktif olarak kullanılıyor. Önümüzdeki yıllarda uçak Norveç, Yeni Zelanda ve Güney Kore’ye de teslim edilecek.

ALMANYA PARÇA İMAL EDECEK

Proje için Almanya’dan Aljo Aluminium-Bau Jonischeit GmbH ve Nord-Micro GmbH şirketleri parça üretiyor. İş birliğinin geliştirilmesi için Boeing ESG Elektroniksystem-und Logistik-GmbH ve Lufthansa Technik ile sistem entegrasyonu, eğitim, destek ve idame çalışmalarında iş birliği yapmak için anlaşmalar imzaladı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala