Kara KuvvetleriSavunma

Almanya ABD’den AH-64 Apache istiyor

Almanya, Boeing tarafından üretilen AH-64 Apache helikopteri almak üzere ABD’ye RFI olarak adlandırılan bilgi talebi mektubu verdi. Almanya, Airbus Helicopters tasarımı Tiger tipi taarruz helikopterlerinin ana program ortağı olmasına rağmen bu adımı atması dikkat çekti.

Janes Defence Dergisi’nin haberine göre, bu adım koronavirüs salgının hemen öncesinde 2020 başında gerçekleşti. Ancak proje devam eden salgın nedeniyle ilerletilemedi.

Boeing’in Savunma, Uzay ve Güvenlikten Sorunlu Başkan Yardımcısı Michael Hostetter, olası helikopter sayıları, sözleşme değerleri veya teslimat zaman çizelgeleri açısından RFI’nin veya buna verilen yanıtın ayrıntılarını açıklamazken yalnızca böyle bir talebin normal Alman savunma tedarik döngüsünün bir parçası olduğunu ifade etti. 

Tiger modernize edilmeyecek

Hostetter’in yorumları, Almanya’nın taarruz helikopteri seçeneklerini değerlendirdiğinin ve mevcut Airbus Tigers filosunun Standard 3 yükseltmesine devam etmeyebileceğinin ilk resmi onayıydı. 

Alman Ordusunun Tiger helikopterleri, program ortakları Fransa ve İspanya ile birlikte daha geniş bir çabanın parçası olarak modernize edilecek. Bu yükseltme, Alman filosunun 2038’e kadar çıkmasından kaynaklanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala