Savunma

Alman Donanması 31 adet NH90 alıyor

Almanya, Avrupalı imalatçı NH90 Helicopter Industries (NHI) şirketine 31 adet Sea Tiger (deniz kaplanı) olarak bilinen NH90 NFH helikopter siparişi verdi. NH90 NFH, geçtiğimiz günlerde izinsiz olarak Türk gemisine inen Sea Lynx Mk88A’ların yerini alacak. 

Halen Alman Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde yedi adet NH90 bulunuyor. Toplam sipariş sayısı ise 18. Toplam 20 tam teçhizatlı asker taşıyabilen NH90 4 bin 200 kg yük taşıyabiliyor.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, Sea Tiger ve Sea Lion ile Alman Donanması en son teknolojiye sahip, yüksek performanslı helikopterlere sahip olacak ve birbiri ile uyumlu bir filonun avantajlarından yararlanabilecek. 2025 yılı itibari ile hizmete girmesi planlanan NH90 NFH’nin benzersiz deniz yeteneklerini sunmak için ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Alman ordusu tarafından NG90 TTH ve Alman Donanması tarafından NH90 NFH’nin yaygın kullanımı, lojistik ve eğitim açısından önemli sinerjiler sağlar. Deniz uçuş ekipleri ve teknik personel, Sea Lion’ın piyasaya sürülmesinden bu yana ordunun NH90 mürettebatı ile birlikte temel NH90 eğitimine tabi tutulmaktadır.

 

Hem Sea Tiger hem Sea Lion, NH90 NFH’ın türevleridir. Sea Tiger, özel misyonları yerine getirmek için görev yetenekleri ve ekipmanları ile donatılan Sea Lion konfigürasyonuna dayanmaktadır. Sea Tiger misyonları, keşif ve nakliyeye ek olarak, yüzeyin üstünde ve altındaki hedefleri tespit etmeyi de içerir. Bu amaçla, Sea Tiger, diğerlerinin yanı sıra, aktif bir dalış sonarı, pasif sonar şamandıraları ve silahlar (torpidolar ve füzeler) ile donatılmıştır.

Hali hazırda 100 adet NH90 helikopteri altı ülkeye teslim edilmiş ve arama kurtarma, insani yardım ve askeri operasyonlarda 70.000’den fazla uçuş saatini tamamlamıştır. Şu anda dünya çapında 270.000’in üzerinde uçuş saati biriktiren 430 adet NH90 helikopteri bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı