Savunma

Akıncı’nın test uçuş süreci hızlanıyor

Baykar tarafından tasarlanan Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ikinci test prototipi, geçtiğimiz günlerde gökyüzü ile buluştu. Üçüncü test aracı için çalışmalar sona geldi. Akıncı Projesi’nde 3 prototip ile test sürecini hızlanacak.

İlk Akıncı gökyüzü ile 6 Aralık 2019 tarihine buluştu. Toplam kalkış ağırlığı 5,5 tona çıkacak İHA, taşıdığı mühimmat ve yüklerle birlikte savaş uçağı ayarında bir platform. Toplam 16 dakika süren ilk uçuşun ardından Akıncı’nın ilk prototibi ikinci uçuşunu 10 Ocak 2020 tarihinde yaptı. İkinci uçuşta toplam 1 saat 6 dakika uçan Akıncı’nın uçuş test programı, yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle sekteye uğradı.

Tüm dünyada havacılık sektörünü durduran bu dönemde Baykar ekibi çalışmalarını farklı bir yöne kaydırdı. Selçuk Bayraktar ekibini solunum cihazı üretmek üzere çalışmalara başlatırken, Baykar’ın attığı adıma ASELSAN, TUSAŞ gibi savunma şirketlerimizin yanı sıra Arçelik de büyük destek verdi. Türkiye kısa sürede binlerce hastanın ihtiyacı olan solunum cihazlarını üretti. Bu cihazların bir  bölümü de ihraç edildi.

ÜÇÜNCÜ UÇUŞ 2. PROTOTİP İLE YAPILDI

Ara verilmek zorunda kalınan çalışmalar geçtiğimiz aylarda tekrar başladı. Üretimi tamamlanan ve yer testleri yapılan ikinci prototip, Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi kapsamında 13 Ağustos’ta saat 17.28’de havalanan Bayraktar AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yönetiminde gerçekleştirilen test uçuşunda 01 saat 02 dakika havada kaldı. Gökyüzünde gerçekleştirilen testlerin ardından saat 18.30’da piste teker koyan Bayraktar AKINCI TİHA’nın üçüncü uçuş testi de başarıyla tamamlanmış oldu.

ÜÇÜNCÜ PROTOTİP TESTLERE BAŞLAYACAK

Yıl sonuna kadar ilk teslimatın gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar AKINCI TİHA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde devam ediyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasının ardından test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderilecek.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, geçtiğimiz günlerde verdiği röportajında Akıncı’nın teslimatının yıl sonunda başlayacağını söylemişti. Bu konuda çalışmalarını hızlandıran Baykar, 3 prototip ile test sürecini devam ettirecek.

 

Akıncı’da Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme Sistemi, Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA (Çok Amaçlı Hava Radarı, Sentetik Açıklıklı Radar, Meteoroloji Radarı) Radarı gibi donanımlar olacak. TİHA, başta yerli mühimmatlar olmak üzere çeşitli mühimmat konfigürasyonlarıyla görev yapabilecek.

Araç, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılabilecek.

AKINCI İHA SİLAH YÜKÜ

Öngörülen mühimmat konfigürasyonları kapsamında Akıncı aynı anda 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-82, 2 adet MAM-L taşıyabilecek.

Görev gereklerine göre 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-81, 8 adet MAM-C’yle donatılabilecek Akıncı, ayrıca başka bir konfigürasyonda aynı anda 2’şer adet Teber-81, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ilk milli hava füzelerinden Gökdoğan ile görev yapabilecek.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap