Savunma

ABD’nin yeni helikopteri: HH-60W Jolly Green II

Necdet GÜRSOY

ABD Hava Kuvvetleri envanterine girecek yeni HH-60W muharip kurtarma helikopteri “Jolly Green II” olarak adlandırıldı.

Hava Kuvvetleri Derneğinin düzenlediği Harp Sempozyumuna katılan ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Barbara Barrett, hava kuvvetlerinin en yeni muharip arama ve kurtarma (combat search and rescue/CSAR) helikopterine “Jolly Green II” adı verildiğini açıkladı. 

Rock müziği eşliğinde yeni boyamasıyla “Jolly Green II”nin maketini ortaya çıkaran Barrett, Vietnam Savaşı sırasında düşürülen pilotları kurtarmak için kullanılan ve kendine özgü yeşil boyası nedeniyle “Jolly Green Giant” lakabı verilen Sikorsky HH-3E helikopterlerine ithafen bu ismin verildiğini belirterek, “Sadece 1965’te, HH-3E ekipleri Vietnam ormanlarından 122 asker kurtardı.” dedi. ABD Hava Kuvvetleri 113 adet HH-60W satın almayı planlıyor.

Sikorsky Black Hawk’tan geliştirilen HH-60W, muharip kurtarma görevlerinde halen kullanılan HH-60G Pave Hawk’tan daha iyi savunma sistemlerine sahip. Ayrıca dâhili tank kapasitesini neredeyse iki katına çıkaran yeni bir yakıt sistemiyle donatılan “Whiskey” modelinde hover performansı, aviyonik ve silah geliştirmeleri yeralıyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap