Savunma

ABD Suudi Arabistan’dan Patriot ve F-15E uçaklarını çekiyor

Suudi Arabistan’da Aramco’ya ait rafinelilere geçen yıl Husi Güçleri tarafından sürü drone saldırısı gerçekleştirilmişti. Bu saldırı petrol fiyatlarında da ciddi oynamaya neden olmuştu. Saldırısı sonrasında ABD, Aramco tesislerinin korunması içine 4 Patriot hava savunma sistemini Suudi Arabistan’a yollamıştı.

ABD’nin 4 Patriot sistemi ile iki savaş uçağı filosunu Suudi Arabistan’dan çekeceği iddia edildi. Wall Street Journal Gazetesi’nin haberine göre, ABD’nin Basra Körfezi’ndeki askeri varlığını azaltmayı planladığını belirtildi. Bu iddialar Pentagon tarafından yanıtsız bırakıldı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, eylül ve ekim aylarında Suudi Arabistan’a, ülkedeki Amerikan sistemlerine ek olarak üç yeni Patriot bataryası, iki savaş uçağı filosu ve bir Terminal Yüksel İrtifa Alan Savunma (THAAD) Sistemi’nin konuşlandırılması talimatını vermişti.

ABD’nin son adımı bazı yetkililer tarafından İran’ın artık Amerikan menfaatlerine acil bir tehdit teşkil etmediğinin göstergesi olarak yorumlanırken, bazı uzmanlar bu adımların petrol fiyatları konusunda Suudi Arabistan yönetiminin Washington’u dinlememesine karşılık olarak atıldığını iddia ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı