Savunma

ABD Hava Kuvvetleri ve Boeing’den tarihe geçecek F-15EX sözleşmesi

Boeing, ABD Hava Kuvvetlerinin kapasite gereksinimlerini karşılamasına ve savaş filosuna yetenek katmasına yardımcı olmak için sekiz F-15EX gelişmiş savaş uçağının ilk lotunu üretmek üzere yaklaşık 1.2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. Boeing’in St. Louis F-15 üretim tesisinde yapım aşamasında olan ilk iki savaş uçağı, önümüzdeki yıl teslim edilecek.

F-15EX için tavan değeri yaklaşık 23 milyar dolar olan Teslim Zamanı ve Teslim Miktarı Belirsiz (Indefinite Delivery, Indefinite Quantity Contracts/IDIQ) sözleşmesini de duyuran ABD Hava Kuvvetlerinin gelecek planları en az 144 adet F-15EX savaş uçağı alımını gerektiriyor.

F-15 AİLESİNİN YENİ MODELİ

“F-15EX, büyük ölçüde dijital omurgası nedeniyle F-15’in şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş versiyonudur.” diyen Boeing F-15EX program yöneticisi Lori Schneider, “Eşsiz menzili, fiyatı ve sınıfının en iyi taşıma kapasitesi, F-15EX’i ABD Hava Kuvvetleri için çekici bir seçenek haline getiriyor.” dedi.

Sınıfındaki diğer savaşçılardan daha fazla silah taşıyan F-15EX, 7 metre uzunluğa ve 3,5 ton ağırlığa kadar hipersonik silahlar fırlatabiliyor.

F-15 program müdürü ve Boeing başkan yardımcısı Prat Kumar, “F-15EX, on yıllar boyunca ekonomik ve yükseltilebilir kalmasını sağlamak için dijital mühendislik, açık görev sistemleri ve çevik yazılım geliştirmenin faydalarını bir araya getiriyor. Bu, savaşçılarımızı tehditlerin önünde tutarak F-15EX üzerindeki yeni yetenekleri hızlı bir şekilde test edebileceğimiz ve ekleyebileceğimiz anlamına geliyor.” dedi.

Şu anda F-15’i işleten pilotlar ve mekanikçiler, geçmiş yılların aksine sadece birkaç gün içinde F-15EX’e geçişi öngörüyor. ABD Hava Kuvvetlerinin gelecek planları en az 144 adet F-15EX savaş uçağı alımını gerektiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap