Uzay

BAE Mars’a uydu yolluyor

Mars’a uydu yollamak için çalışmalara başlayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için geliştirilen sistem yarın (16 Temmuz 2020) Japonya’dan uzaya fırlatılacak. Uydu Mars’ın meteorolojik şartları ve iklimi konusunda çalışma yapacak.

Toplam ağırlığı 1,3 ton olan ve Hope (Umut) adı verilen uydu, dünyadan yapacağı 500 milyon kilometrelik yolculuk sonunda, Şubat 2021’de BAE’nin kuruluşunun 50. yıldönümünde Mars’a ulaşması bekleniyor.

Hope, bu ay Mars’a gönderilecek üç araçtan biri. Hem ABD hem de Çin’in Mars’ın yüzeyinde dolaşacak araçlarındaki hazırlıklarda son aşamaya gelindi.

BAE neden Mars’a gidiyor?

BAE’nin uzay aracı tasarlamak ve üretmekteki deneyimi sınırlı. Ancak yine de ABD, Rusya, Avrupa ve Hindistan’ın başarıyla gerçekleştirdiği bi şeyi deniyorlar. Bu da BAE’nin bu konudaki arzusunu gösteriyor.

Amerikalı uzmanların yetiştirdiği mühendisler, sadece altı yıl içinde karmaşık bir uydu geliştirdiler. Ve uydu Mars’a gittiğinde, gezegenin atmosferiyle ilgili yeni bilgiler sağlayacak.

Uzmanlar, özellikle Mars’ın havasını ve suyunun çok büyük bir bölümünü nasıl kaybettiği konusundaki bilgilerimizi geliştirebileceğini söylüyor.

Hope, ilham verecek bir araç olarak görülüyor. BAE’deki ve Arap dünyasındaki daha çok sayıda gencin okulda ve yüksek öğrenimde bilimi seçmelerini sağlaması umuluyor. Uydu aynı zamanda BAE hükümetinin, petrol ve doğalgaza bağımlılıktan kurtulmak ve ülkeyi bilgi temeli bir ekonomiye doğru yöneltmek için giriştikleri çok sayıda projeden biri. Ancak Mars’ta riskler büyük. Kızıl Gezegen’e yollanan uzay araçlarının yarısı başarısız oluyor.

Hope’un proje direktörü Umran Şerif tehlikelerin farkında ancak ülkesinin bunu denemekte haklı olduğunu söylüyor. BBC’ye konuşan Şerif “Bu bir araştırma geliştirme misyonu ve evet, başarısızlık da bir ihtimal. Ama ülke olarak ilerlemekte başarısız olma şanmız yok. Burada önemli olan, BAE’nin bu misyondan kazandığı kapasite ve kabiliyet ve ülkeye getirdiği bilgi birikimi” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap