Deniz KuvvetleriSavunma

ABD Deniz Piyadeleri 45 AV-8B Harrier’ın bakımını tamamladı

ABD Deniz Piyadelerinin Cherry Point Hava Üssü’ndeki Deniz Taarruz Filosu 542 (VMA-542)’ye ait son AV-8B Harrier, Filo Hazırlık Merkezi’nde gerçekleştirilen planlı bakımlarının tamamlanmasının ardından filoya teslim edildi. Böylelikle 2003 yılından beri filodaki toplam 45 uçağın planlı bakımları tamamlanmış oldu.

Ayrıca VMA-542, Cherry Point’in ilk F-35 filosu olarak belirlendi. Bu nedenle Harrier’ların planlı depo bakımları durdurulacak. Sonrasında ise AV-8B Harrier’ların emekli edilmesi planlanıyor.

GERİYE İKİ AV-8B FİLOSU KALDI

Planlı bakım D (Planned Maintenance Interval  D/PMI-D) öncesinde filoda parçalarına ayrılan uçaklar Filo Hazırlık Merkezi’ne (Fleet Readiness Center/FRC) teslim ediliyor. Burada havacılık bakım uzmanları uçağı inceliyor ve buldukları tutarsızlıkları onarıyorlar. Bu da yaklaşık 5 bin 300 saatlik bir çalışma anlamına geliyor.

Planlı bakım aşaması tamamlandıktan sonra, uçak, Filo Hazırlık Merkezi zanaatkârlarının uçağı yeniden monte ettiği, yer kontrolünü yaptığı ve uçağı işlevsel kontrol uçuşu için filoya bıraktığı Entegre Bakım Programı’nın (Integrated Maintenance Program/IMP) montaj aşamasına giriyor.

Filo Hazırlık Merkezi, Deniz Piyadelerinin kalan iki AV-8B filosu için 2028 yılına kadar planlı bakımları gerçekleştirmeye devam edecek.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala