Savunma

900’üncü F-35 orta gövdesi teslim edildi

Necdet GÜRSOY

ABD’li Northrop Grumman, F-35 savaş uçağı programı için 900’üncü orta gövdenin 14 Şubat’ta teslim edildiğini duyurdu. Şirketin Entegre Montaj Hattını (IAL) kullanan F-35 merkez gövdeleri, F-35A geleneksel kalkış ve iniş (CTOL), F-35B kısa kalkış-dikey iniş (STOVL) ve F-35C uçak gemisi varyantı (CV) olmak üzere üç farklı varyantta teslim ediliyor.

Birinci sınıf bir üretim tesisi olan entegre montaj hattı, büyük ölçekli uçak üretim çalışmalarını gerçekleştirmek için en son otomasyon ve robotik teknolojisini kullanıyor.

Orta gövde, uçağın dâhili silah bölmesinin ve dahili yakıt kapasitesinin önemli bir bölümünü oluşturuyor.

TUSAŞ üretiyordu

Türkiye F-35 Programı’na girdiğinde en büyük imalat payını Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) almıştı. F-35 uçaklarının standart olan orta gövdesi TUSAŞ tarafından üretiliyordu. İlk gövde 11 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen tören ile Northrop Grumman (ABD) ve Lockheed Martin (ABD) firmalarına teslim edilmişti. Temmuz 2019’da ABD’nin Türkiye’yi ortaklıktan çıkartmasıyla birlikte başta TUSAŞ olmak üzere Türkiye’de F-35 üretimine katkıda bulunan şirketlere alternatif oluşturulmuştu. Bugüne kadar Lockheed Martin ABD, İtalya ve Japonya’da bulunan montaj hatlarından toplam 750’nin üzerinde F-35 teslimatı gerçekleştirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala