Savunma

22 Super Tucano ve 24 helikopter Özbekistan’a sığındı

Afgan Ordusu’nun ana vurucu gücünü oluşturan toplam 46 hava aracı, 14-15 Ağustos’ta Özbekistan’a gitti. Uçak ve helikopterler, Özbekistan’ın güneyinde bulunan Termez Askeri Üssü’ne indi.

Çekilen uydu fotoğrafında 22 adet Super Tucano tipi yakın hava destek uçağı görülüyor. Aynı zamanda 24 adet de Mi-17 ve S-70 tipi helikopterler de uydu fotoğrafında yer alıyor. Henüz Taliban yönetiminden hava araçları ile ilgili bir talep Özbekistan’a iletilmedi.

UÇUŞ SIRASINDA ÇARPIŞTI

Afgan Ordusu’nun pilot ve teknisyenlerinden oluşan personel, 14 Ağustos gecesi Taliban güçlerinin Kabil’e yaklaşması sonrasında harekete geçmişti. Sınırda uçak ve helikopterleri Özbekistan Hava Kuvvetleri’ni ait iki Mig-29 tipi uçak karşılamıştı. 

Ancak Mig-29’lardan biri ile Super Tucano havada çarpışmış, fırlatma koltuğu kullanarak uçağı terk eden Afgan pilotun görüntüleri sosyal medyaya yansımıştı.

ABD’nin desteği ile Brezilyalı Embraer imalatı Super Tucano uçakları ile Afgan Hava Kuvvetleri yeniden oluşturulmuştu. Tek motorlu, normalde eğitim uçağı olarak tasarlanan Super Tucano ile Afgan Hava Kuvvetleri yakın hava desteği gerçekleştiriyor. 

Afgan Ordusu’nun elinde aynı zamanda Sikorsky S-70 Blackhawk helikopterleri de ABD tarafından verilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap