KariyerTolga Özbek

İkinci pilot adayları yaş limitinin artırılmasını istiyor

Havayolu sektörü salgın ile geçen iki yılın sonunda çıkış için ışığı görmeye başladı. Neredeyse geçmişe yakın kapasite kullanımına doğru gidilirken kabin memuru alımıyla birlikte işaret fişekleri atılmaya başlandı. İşsiz pilotların da gözü yeni alımda. Bu konuyla ilgiyi sık sık mesaj alıyoruz.

Mesajların ortak noktası pilot lisansını almış, tipi olmayan veya çok az uçabilmiş havayolu ikinci pilot adaylarında uygulanacak yaş limiti. Bir dönem 30-35’lere kadar inen yaş ortalamalarının tekrar 40 ve üzerine çıkartılması, isteniyor. 

Bunun nedeni ise adayların neredeyse son 3 yıllarını hiç bir şey yapmadan bekleyerek geçirmesi. Gelen mesajda şu satırlar konuya dikkat çekiyor:

“İyi bir üniversiteden mezun olmuştum. Çalışma hayatı başladı. Ama beni yaptığım iş ne maddi ne de manevi tatmin etmiyordu. Çocukluk hayalime döndüm. Pilot olmaya karar verdim. Gerekli parayı 35 yaşına geldiğimde toplayabilmiştim. Hem çalıştım hem uçuş eğitimi aldım. 38 yaşında lisans elimdeydi. 2019’da yüzüp yüzüp sonuna gelmiştim. 2020’de simülatör eğitimine başlayacaktım. Ama salgın nedeniyle ertelendi. 2 yıldır bekliyorum. Yaşım 41. Ya havayolları alımda 40 yaş limiti koyarsa?”

Havayollarının önümüzdeki günlerde alım başlatacak. Kısa sürede eminim ki işler daha da iyi olacak. Bu konuda bekleyen, ön görüşmeleri tamamlamış hatta simülatör için değerlendirmeye girmiş adaylar sadece Türk Hava Yolları değil diğer şirketlerden de bir kez daha şans istiyor…

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala