Hobi

Sivrihisar’ın yeni uçağı Tiger Moth gökyüzünde

Sivrihisar M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’nin yeni üyesi T7471 seri numaralı çift kanatlı uçak Tiger Moth, restorasyon ve bakım işlemlerinin tamamlanmasının ardından gökyüzü ile buluşarak Türkiye’de ilk uçuşunu yaptı. İngiliz Hasta Filmi’nde de uçan Tiger Moth, uçar durumda M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’nin sergilenecek.

Ali İsmet Öztürk, uçuşla ilgili olarak “Sevgili arkadaşımız Andy bu tipte tecrübeli olduğu için kokpitteydi. Uzun süren ama çok başarılı bir restorasyon çalışması sonrasında bu güzel kuşu havada görmek, motor sesini duymak bütün yorgunluğumuzu unutturdu. Tiger Moth restorasyonunda emeği geçen bütün havacı arkadaşlarımıza kocaman teşekkürler” paylaşımında bulundu.

İngiliz Hasta filminde uçtu

İngiltere’de 1942’de üretim hattından çıkan uçak, Oscar Ödüllü 1996 yapımı İngiliz Hasta’da da rol almıştı. Ali İsmet Öztürk’ün girişimi ile ülkemize kazandırılan Tiger Moth, geçtiğimiz günlerde yeni yuvasına ulaştı. Konteyner içinde geçen yıl Sivrihisar’a gelen uçak, Mach Air’in uzman teknisyenlerinin elinden geçerek uçar hale getirildi.

De Havilland şirketi tarafından tasarlanan Tiger Moth, 1931 yılında gökyüzü ile tanıştı. Bez kaplama gövdesi, yine de Havilland imalatı Gipby Major 4 silindirli, hava soğutmalı piston motoru ile binlerce pilot yetiştirilmesini sağladı.

Saatte en fazla 175 km/saat (95 knot) hıza çıkabilen uçak, iki kişilik. Boş ağırlığı 506 kg. Menzili ise 486 km.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala