Dünya Havacılık TarihiHobi

Sivrihisar’da bir UH-1

Sivrihisar’da dünyanın sayılı uçan tarihi uçaklarına sahip M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’nin envanterine Vietnam Savaşı gazisi UH-1 helikopteri katıldı.

Güney Afrika’dan Gemlik Limanı’na gemi ile özel konteyner içinde gelen UH-1, Sivrihisar’da uzman teknik ekip tarafından bir araya getirildi ve ilk tecrübe uçuşu da başarıyla yapıldı.

Bell şirketinin imalatı olan ve helikopterler arasında farklı bir yere sahip UH-1’ler halen Türk Kara, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunuyor. Helikopter pilotlarının gönlünde ayrı bir yere sahip olan UH-1’le birlikte M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’nde uçar durumda P-51D, PT-17, T-6, An-2, DC-3 ile geçen hafta envantere katılan Tiger Moth gibi her biri havacılık dünyasında ayrı yere sahip hava araçları yer alıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. “Helikopter pilotları arasında farklı bir yeri olan” ifadesini biraz fazla mütevazi buldum. Çok kahrımızı çekti,arabesk olacak ama baba’ydı, çilekeşti. Gene de cabbardı. Zaman acımıyor, hiç olmazsa havacılık müzelerinde görüp gönül tazeleyelim. Ey uçmaya gönül verenler ! Vefa borcu da bunu dikte eder !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala