Havacılık Tarihi

Unutulmuş iki F-100 satıldı

ABD’de Mojave’de bulunan ve uzun yıllardır bir köşede bekleyen havacılık tarihinin önemli uçaklarından iki adet F-100 satıldı. Darryl Weflen tarafından alınan F-100F’ler, restore edilerek müzede sergilenmeye başlanacak. 1980’lerin sonunda Türkiye ve Danimarka’dan satın alınan F-100’ler, ABD’de uçuş testlerinde kullanılacaktı.

Türk Hava Kuvvetleri envanterine giren ilk afterburner sistemine sahip jet uçak olan F-100’ler, Kıbrıs Barış Harekatı’nda operasyonun ana yükünü çekmişti. Pilotların çok sevdiği uçak, 1980’lerin sonunda Konya’da hizmetten çıkmıştı.

Bu uçaklardan üçü, Danimarka Hava Kuvvetleri’nden de iki F-100F uçurularak ABD’ye getirildi. Önce Danimarka uçakları Tracor Flight Systemsşirketi tarafından aktif edildi. Bu iki uçak, Avrupa’ya 80’lerin sonu ve 1990’yı yıllarda gelerek havadan hedef çekimi görevlerinde kullanıldı. Uçuşlar Almanya’daki Wittmundhafen Hava Üssü’nden gerçekleştirildi.

Havacılık tarihi araştırmacısı Levent Başara, F-100 uçaklarının Türkiye’deki macerasını hazırladığı kitapta anlatmıştı. Bu kitaplarda ayrıca uçakların Türkiye’den ABD’ye götürülmesinin de hikayesi yer alıyor. (Scramble.nl)

LEVENT BAŞARA’NIN KİTABI İÇİN TIKLAYIN

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala