Havacılık Tarihi

SSB’den Nuri Demirağ animasyonu

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın gençlerimize Türk Savunma Sanayii Kahramanlarını tanıtan animasyon serisinde bugün Nuri Demirağ’ın hayatı anlatılıyor.

Ömrünü Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınmasına adayan Nuri Demirağ’ın hayatını anlatan animasyon 31 Ocak 2021 saat 19.00’da Savunma Sanayii Başkanlığı Tüm Sosyal Medya Hesaplarında Twitter (@SavunmaSanayii), İnstagram (@SavunmaSanayii), YouTube  (Savunma Sanayii Başkanlığı), Facebook (Savunma Sanayii Başkanlığı) üzerinden yayınlandı:

NURİ DEMİRAĞ KİMDİR

Sivas Divriği’de 1886’da doğan Demirağ, Cumhuriyet döneminde ülkemizdeki birçok demiryolunu inşaa ederek iş hayatında büyüdü. Ülkemizin toplam 10 bin kilometrelik demiryolunun 1250 kilometresini inşa etti. Atatürk tarafından Demirağ soyadı verildi.

Türkiye’de ilk özel uçak fabrikasını kurdu. İstanbul Beşiktaş’taki fabrika özgün modeller geliştirdi. Daha sonra bu uçaklar Yeşilköy’deki uçuş okulunda kullanıldı. Ancak çalışmalar daha sonra yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle durmak zorunda kaldı.

Demirağ ayrıca ilk sigara kağıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştirdi. İstanbul Boğazı’na köprü, Keban Barajı gibi fikirleri ilk kez gündeme getirdi.

Nuri Demirağ, 1957 yılında vefat etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala