Havacılık Tarihi

Cide’ye inen Klemm Kl 35

Dün Cide Belediyesi’nin sosyal medya üzerinden paylaştığı “Rusya üzerinden gelen bir Alman avcı uçağının Cide Sahiline indiğini biliyor muydunuz” paylaşımından bir okuyucumuzun sitemizi işaretlemesi ile haberdar olduk.

Sonrasında ise internette kısa bir araştırmanın ardından Cide’ye inen Alman subaylarının kullandığı uçağın Klemm Kl 35 olduğunu bulmak fazla zaman almadı.

Uçağın, Alman Hava Kuvvetleri’nin Doğu Cephesi’nde görevli ama Legion Condor KG53 Filosu’nun armasını taşıdığını söyleyen Havacılık Tarihi Araştırmacısı Ufuk Aydıner, “Arma, filonun Hırvatistan’da konuşlandığı zaman uygulandığı haliyle uçak üzerinde yer alıyor. Armadaki kırmızı beyaz dama, Hırvatistan bayrağına gönderme yapıyor. Bu uçak eğitim uçuşlarının sıra ön hatta filolar arasında irtibat amaçlı kullanılıyor”

Klemm Kl 35, bir dönem Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe’nin temel eğitim uçağıydı. Dışarıdan bakıldığında uzun yıllar İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra Türk Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılan, bir dönem Türk Hava Kurumu Uçak Fabrikası tarafından da kullanılmış Magister uçakları ile büyük benzerlik taşıyordu. Alttan kanat, bez kaplı uçak ile pilot adayları uçuş eğitimine başlardı. ‘V’ harfi şeklindeki kanat yapısına sahip uçak 4 silindirli, hava soğutmalı Hirth HM60R motoru ile uçardı. 80 beygirlik güce sahip motor, uçağı saatte 190 kilometre hıza kadar çıkartabilirdi.

GELEN UÇAK RUSYA CEPHESİNDEN

Cide Belediyesi’nin paylaşımında uçağın kuyruğunda sarı bir şerit dikkat çekiyor. Bu sarı şerite, Luftwaffe’nin Rusya Cephesi’nde görev yapan tüm uçakları sahipti. Belediyenin paylaşımında “Sahile inen uçağın içinden çıkan 2 subay, Almanya’dan kaçıp, iltica etmek istediklerini söylediler. Ankara’ya  gönderildiler. Uçak 2 gün sahilde kaldı” bilgisi var.

Bu uçak acaba tekrar uçtu mu? Nereye gitti? Sonra ne oldu gibi aklımıza gelen onlarca cevap arayan soru var… Kuşkusuz bu soruları, Türkiye’ye inmiş B-24D’lerden Dornier 17’ye kadar bir çok uçağa da sormak mümkün…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap