Havacılık Tarihi

Çanakkale Zaferi 105 yaşında

Bugün 18 Mart… Çanakkale Zaferi’nin 105’inci yıl dönümü… Bir ulusun tekrar harekete geçmesinin kıvılcımının çakıldığı, bugünde şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle anıyoruz… 

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muhare­belerini kazandıran bu yüksek ruhtur. (Mustafa Kemal Atatürk)

Çanakkale’deki ilk hava zaferi ile ilgili tablo, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda sergileniyor. Fotoğraf: Emin KURT

İLK TÜRK HAVA ZAFERİ ÇANAKKALE’DE KAZANILDI

Çanakkale Savaşları sırasında bir çok ilk de yaşandı. Bunlardan biri de Türk havacılarının 30 Kasım 2015’teki ilk hava zaferiydi. O gün Çanakkale’de konuşlu 1. Tayyare Bölüğü’nde görevli Pilot Üsteğmen Ali Rıza (GÖKER) ve Rasıt Yedek Subay İbrahim Orhan Bey AK, 1 numaralı Albatros C.I uçağı ile keşif görevine çıktılar. Kabatepe üzerine geldiklerinde bir düşman uçağı ile karşılaştılar. Bu uçak, Bozcaada’dan havalanmış olan Maurice Farman M.F. 11 modeli uçak, Fransız MF98T hava birliğine aitti.

Rasıtlar tarafından kullanılan makineli tüfeklere sahip her iki uçak Kabatepe üzerinde hava muharebesine girişti. Uçakları pilotlar kullanırken, arka kabinde bulunan rasıtlar da uçağın makineli tüfekleri ile birbirlerine ateş ediyorlardı. Benzin deposundan isabet alan Fransız uçağı yanarak düştü. Yapılan zemin araştırmasında düşen Fransız uçağının enkazı Kabatepe’de tespit edildi. Bu başarıdan dolayı her iki uçucuya kıdem zammı ve para ödülü verildi.

Zaferin amillerinin fotoğraflarına yer veren Harp Mecmuası’nın 4. sayısının 54. Sayfası. Arşiv: Emin KURT

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı