Havacılık Tarihi

68 yıl sonra yeniden uçan Spitfire

78 yıllık bir uçak… Sadece 10 yıl uçuyor. 1953’ten beri önce anı uçağı olarak sergileniyor. Ardından da müzeye kaldırılıyor. Ve yıllar sonra restore edilip gökyüzüne kanat açıyor…

Yunanistan’daki havacılık müzesinde uzun yıllar dışarıda sergilenen MJ755 kuyruk numaralı Spitfire IX tipi uçak, 2018’de TIR ile gittiği İngiltere’den uçarak döndü. Yunan Hava Kuvvetleri’nin F-16’ları ile kol uçuşu yapan Spitfire IX uçarak döndü. İkinci Dünya Savaşı’nın tarihi uçağı, havacılık gösterilerinde uçacak.

MJ755 kuyruk numaralı uçak Aralık 1943’te Castle Bromwich’te imal edildi. İngiltere’de Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Lyneham Hava Üssü’nde göreve başladı. 13 Mart 1944’te Kazablanka’da RAF’in Ortadoğu Hava Kuvveti’ne gönderildi. Oradan Güney Fransa’ya geçerek farklı üslerde uçtu.

TOLGA ÖZBEK SPITFIRE UÇAĞININ HİKAYESİNİ ANLATTI

 

Şubat 1947’de uçak Yunan Hava Kuvvetleri’ne hibe edildi. 1949’a kadar muharip savaş uçağı olarak kullanıldı. 1950’de MJ755 uçağı Atina’da Devlet Uçak Fabrikası tarafından keşif görevi amaçlı tadil edildi. Gövdenin iki tarafına kamera takıldı.

Son görevini 8 Aralık 1953’te yapan MJ755 kuyruk numaralı uçak emekli oldu. Dekalia yakınlarındaki Tatoi Hava Üssü’nde anı uçağı olarak sergilenmeye başladı. 1992’de Spitfire Atina’da açılan Havacılık Müzesi’ne gönderildi.

2007’DE RESTORASYONUNA KARAR VERİLDİ

Uçağın restorasyonu için 2007’de karar alındı. Ancak Spitfire 23 Mart 2018’de bu konuda uzman İngiltere’deki Biggin Hill’e gönderildi. Yaklaşık üç yıllık restorasyonun ardından test uçuşları yapılan Spitfire’ın kabulu Yunanlılar tarafından yapıldı. Uçak, İngiltere, Fransa, İtalya rotası üzerinden Yunanistan’a ulaştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı