Dünya Havacılık Tarihi

Yunan Spitfire uçağı TIR’la gitti, uçarak döndü

Yunanistan’daki havacılık müzesinde uzun yıllar dışarıda sergilenen MJ755 kuyruk numaralı Spitfire   IX tipi uçak, 2018’de TIR ile gittiği İngiltere’den uçarak döndü. Yunan Hava Kuvvetleri’nin F-16’ları ile kol uçuşu yapan Spitfire IX uçarak döndü. İkinci Dünya Savaşı’nın tarihi uçağı, havacılık gösterilerinde uçacak.

1943 MODEL UÇAK

MJ755 kuyruk numaralı uçak Aralık 1943’te Castle Bromwich’te imal edildi. İngiltere’de Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Lyneham Hava Üssü’nde göreve başladı. 13 Mart 1944’te Kazablanka’da RAF’in Ortadoğu Hava Kuvveti’ne gönderildi. Oradan Güney Fransa’ya geçerek farklı üslerde uçtu.

1947’DE YUNANİSTAN’A VERİLDİ

Şubat 1947’de uçak Yunan Hava Kuvvetleri’ne hibe edildi. 1949’a kadar muharip savaş uçağı olarak kullanıldı. 1950’de MJ755 uçağı Atina’da Devlet Uçak Fabrikası tarafından keşif görevi amaçlı tadil edildi. Gövdenin iki tarafına kamera takıldı.

 

Son görevini 8 Aralık 1953’te yapan MJ755 kuyruk numaralı uçak emekli oldu. Dekalia yakınlarındaki Tatoi Hava Üssü’nde anı uçağı olarak sergilenmeye başladı. 1992’de Spitfire Atina’da açılan Havacılık Müzesi’ne gönderildi.

2007’DE RESTORASYONUNA KARAR VERİLDİ

Uçağın restorasyonu için 2007’de karar alındı. Ancak Spitfire 23 Mart 2018’de bu konuda uzman İngiltere’deki Biggin Hill’e gönderildi. Yaklaşık üç yıllık restorasyonun ardından test uçuşları yapılan Spitfire’ın kabulu Yunanlılar tarafından yapıldı. Uçak, İngiltere, Fransa, İtalya rotası üzerinden Yunanistan’a ulaştı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Eh, gel de kiskanma simdi. Neden bizim FW-190A, P-47D, Vecihi´nin ucaklari, Türk Hava Kurumu´nun ucaklari ucmuyorlar? Bilhassa THK-5 Danimarka´ya satilmisiti. Tuncay DENIZ.

  2. Muhteşem bir olay. Keşke Türkiye’de de böylesini görebilsek. Evet, Sn. A. İ. Öztürk sayesinde uçan benzer uçaklar var. Ancak o uçaklar temin edildiler, satın alınıp getirildiler. İstanbul Havacılık Müzesi’nde bulunan her hangi bir uçak bu haberde konu olan Spitfire gibi uçar hale getirilecek şekilde restore edilemez mi? Kaynak konusunda sıkıntı olmayabilir. Tek engel korkarım buna yeltenecek isteği hatta keyfiliği bulmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap