Uzay

Starship kazasının nedeni helyum sızıntısı ve düşük itme gücü

Üçüncü denemesi de kaza ile sonuçlanan Starship uzay aracı roket denemelerinin kaza nedeni hakkında Space X şirketinin sahipi Elon Musk açıklama yaptı. Ön bilgilere göre Musk, SN10’un kazanın nedenlerinin helyum gaz sızıntısı ve sonrasında da düşük itiş gücü olduğunu açıkladı.

 Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketinin bu dönemde odaklandığı en önemli konuların başında Starship projesi geliyor. Arka arkaya yapılan testlerde amaç önce aya sonra da Mars’a yapılacak insanlı uçuşlar için yeni bir platform oluşturmak. 

Diğer Space X projelerinde olduğu gibi yeniden kullanılacak Starship için şirket arka arkaya denemeler yapıyor. Ancak son denemede uçuşun ve geri dönüş başarılı olmasına rağmen inişten kısa bir süre sonra roket patlayarak yanmıştı. 

ELON MUSK AÇIKLADI

Konuyla ilgili olarak Elon Musk, 3 Mart’ta gerçekleştirilen denemede helyum sızıntısı ve düşük itme gücü nedeniyle kazanın olduğunu ifade etti. Fırlatma işleminden sonra başarıyla yere inen SN10, daha sonrasında yakıtın yanlış yerde ve yanlış zamanda sona ermesi nedeniyle aracın yere oturmasını sağlayan ayaklarına zarar verdi. Bir süre sonra da uzay aracı yerinde duramadı ve yıkılarak infilak etti.

STARSHIP’IN BACAKLARI GÜÇLENDİRİLİYOR

Twitter’da paylaşılan görüntülerde de SpaceX çalışanlarının aracın bacaklarını sağlamlaştırmak için kısalttığı ve test gerçekleştirdiği görülüyor.

Patlamaya rağmen Starship aracının ilk kez başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirmesi, önemli bir kilometre taşı olduğu ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap