Uzay

GÖKTÜRK-1 Süveyş’te sıkışan geminin fotoğrafını çekti

Dünya ekonomisinin önemli can damarlarından Süveyş Kanalı, 400 metrelik Ever Given Gemisi’nin yaşadığı kaza nedeniyle kapalı. Deniz trafiği gelişmeleri dikkatle izliyor. Herkesin gözü bölgede. Yaşanan olay, istihbarat uydumuz GÖKTÜRK-1 tarafından da gözlemleniyor.

Yaklaşık 90 dakikada bir dünya turunu tamamlayan GÖKTÜRK-1 tarafından çekilen ilk fotoğraflar Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Şu ana kadar kanalın kapalı kalmasının dünya ekonomisine gidemeyen gemiler nedeniyle yaklaşık 15 milyar dolarlık zararın oluşturduğu tahmin ediliyor. GÖKTÜRK-1, 50 santimetreye kadar görüş yeteneğine sahip.

2016’DA FIRLATILDI

GÖKTÜRK-1’in yapımı sırasında ciddi bir kamera krizi yaşanmıştı. Hassas optiklerin bir bölümü İsrail tarafından üretilmesi nedeniyle İsrail güvenlik gerekçesi ile bu parçaları uydunun imalatçısı İtalyan Telespazio şirketine verilmek istenmemişti. İsrail sistemi ancak kendi topraklarında detaylı görüntü alınmaması şartıyla teslim edilebileceğini ifade etmişti.

Sonrasında bu durum Türkiye ve İtalyan Finmeccanica ile Fransız Thales’in ortak şirketi Telespazio arasında ciddi bir kriz oluşturmuştu. Proje tarihi sarkarken Türkiye ödemeleri durdurmuştu. Görüşmeler sonrasında İtalyan şirket Türkiye’nin talebini kabul etmek zorunda kalmıştı. Fırlatma işlemi sonrasında gerçekleştirilmişti.

ÖNCE GÖKTÜRK-2 GÖREVE BAŞLADI

İstihbarat uydu projelerinden ilki ise GÖKTÜRK-2’ydi. 2012’de uzaya fırlatılan uydunun kamera sistemi, GÖKTÜRK-1’e göre daha düşük çözünürlüğe sahip. Uydunun tasarım ömrünü 2025’te tamamlaması bekleniyor. Sistemin yenilenmesi için halen proje devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap