Haberler

Mahkeme, Uçak Bakım Mühendisliği için YÖK’ten savunma istedi

Uçak mühendisi müfredatından daha fazla ders gören ancak mühendislik unvanlarını bir türlü alamayan Uçak Bakım Mühendisleri, hukuk mücadelesinde yeni bir mahkeme kararı daha çıktı. Davanın sürdüğü Ankara 12’nci İdare Mahkemesi, Uçak Bakım Mühendislerinin unvanı hakkında İTÜ’nün muhatap olmadığına karar verdi.

Konuyla ilgili olarak hukuki takibi yapan Uçak Bakım Mühendisleri Platformu bir açıklama yaptı:

“Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) ve Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından Türkiye’de olmadığını ve kullanılmadığını iddia ettiği Uçak Bakım Mühendisi kadrosunda THY Teknik AŞ’nin, çeşitli sivil uçak bakım kuruluşlarının ve askeri hava ikmal bakım merkezlerinin “Uçak Bakım Mühendisi” kadrosunda personel çalıştırdığı ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün 85027 unvan kodunun Uçak Bakım Mühendisi unvanı olduğu bilinen apaçık gerçeklerdir. Buna rağmen Avrupa dahil yurtdışı denkliği Uçak Bakım Mühendisliği bölümlerine tekabül eden dava konusu bölümlerin bulunmadığı ve daha önce yanlış ve kanunsuz bilirkişi raporu vermesine rağmen   İTÜ’nün ısrarla kararlara müdahil edilmesi kanunsuzluğun devam etmesine neden oluyordu.

09.03.2021 tarihli mahkeme ara kararında YÖK’ten  ilgili bölümlerin bulunduğu Erciyes Üniversitesi,  İskenderun Teknik Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde bulunan  ilgili bölümlerin yurtdışı denkliği ile ilgili bilgi talep ederken dava konusu bölümlerin bulunmadığı İTÜ ile ilgili hiçbir bilgi talebinde bulunulmadı.

Ayrıca mahkeme THY Teknik AŞ’den 22 Eylül 2021 tarihli Uçak Bakım Mühendisi istihdamına yönelik ilanı ve Uçak Bakım Mühendisi’nin görev tanımı ile ilgili bilgi verilmesini, dava konusu bölüm mezunlarının THY’de hangi unvanla çalıştıkları hakkında bilgi talep etti.

Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin sitesine koyup mezun ve öğrencilerin mevcut kanunsuzluk ve keyfilik ile mücadelesi başladıktan sonra kendi internet sitesinden sildiği Havacılık Elektrik Elektroniği bölümünün mühendislik yeterliliklerine haiz olduğuna dair belgeler ve YÖK’ün kendi sitesinde bulunan Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi’nde dava konusunu Uçak/Havacılık Elektrik Elektroniği ve Uçak Gövde Motor Bakım bölümlerinin 52(mühendislik alan kodu) ile gösterilmesine rağmen ısrarla kanunsuz Eleman, Tekniker, Lisansiyer dayatmaları ile ilgili YÖK ve ÜAK’ın mahkemeye ne cevap vereceğini  merakla bekliyoruz.”

KAYNAK: TOLGAOZBEK.COM

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala