Haberler

Konya’da 23 milyon dolarlık uzay istasyonu tuvaleti

Hiç gitmeyenler için Konya adeta kapalı bir kutudur. Ama gidenler, biraz kentin ekonomisine bakanlar için Konya tarımın çok daha ötesine geçmiş önemli bir sanayi-teknoloji merkezidir. Bu teknoloji ve bilimin çocuklara aktarılması için kurulan Konya Bilim Merkezi, gençlerin büyük ilgisini çekiyor.

Burada tüm detaylar, eğlence içeriği ve simülasyonlarla desteklenerek anlatılıyor. Konya Bilim Merkezi’nde uygulamalı atölyeleri, kısa-uzun dönem kurslar düzenleniyor. Merkezde, üniversite öğrencileri yarı zamanlı olarak görev yapıyor.

23 MİLYON DOLARLIK UZAY TUVALETİ

Merkezde, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS-International Space Station) bir maketi bulunuyor. İçinde, NASA tarafından geliştirilmiş 23 milyon dolara mal olan ‘uzay tuvaleti’ de yer alıyor.

 

HAVELSAN’DAN İKİ AYRI SİMÜLATÖR

Savunma sanayi ve havacılık sektöründen de destek alan merkezde, HAVELSAN tarafından Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) için hazırlanmış Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörü ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen Serbest Düşüş Simülatörü de yer alıyor. Gençler iki simülatöre de ilgi göstererek havacılık dünyasının farklı taraflarını test ediyor.

Sergi alanında ayrıca Türk Hava Yolları Teknik tarafından verilen Airbus A320 serisi uçaklarda kullanılan V2500 jet moturunun da bir modeli bulunuyor.

Merkeze giriş ücreti öğrenciler için 2 TL, yetişkinler için de 5 TL. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin işletmesini kurduğu şirket ile yapılan merkez, aynı zamanda sadece Türkiye’ye değil farklı ülkelere de bilim merkezi kuruluşu ve işletmesi konusunda danışmanlık yapıyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap